Slazené nápoje a limonády nejsou pro děti

Různé limonády a slazené nápoje rozhodně zdraví neprospívají. Dnes už to ví snad každý a přesto drtivá většina rodičů něčím podobným své ratolesti napájí. Problém není v tom, že starší dítě dostane jednou za měsíc malou malinovku. Potíže vyvolává každodenní konzumace těchto nápojů. Mnoho rodičů, co dítku jasně chemický nápoj nedovolí, si neuvědomuje, že cukr i konzervanty se objevují v obrovském množství „pitíček,“ které se na první pohled tváří buď nenápadně nebo dokonce zdravě. Podívejme se na tři hlavní důvody, proč bychom v případě slazených limonád a nápojů měli být obzvlášť opatrní.

Asi největší problém, jaký u dětí mohou vyvolat sladké nápoje, spočívá v tom, že se jim od malička mění chuť. Jak prokázalo velké množství vědeckých výzkumů a také zkušenost mnoha milionů rodičů, dítě se díky nim dostává do začarovaného kruhu. Začne to pravidelným podáváním nějakého doslazeného nápoje a vede to k tomu, že dítě začne vyžadovat více cukru i v normální stravě a nebo bude chtít mlsat po každém jídle. Tento efekt se může objevit i u dospělých, ale u nejmenších je obzvláště silný a velmi těžce se ho pak zbavují. Ve většině případů jim zůstává nezdravá touha na neustálou konzumaci čehosi sladkého na celý život. A začít to může opravdu jen pravidelně podávanou přislazovanou vodou nebo šťávou.

Velmi významným problémem, který může pravidelné popíjení slazených nápojů vyvolat, je agrese. Jak prokázal velký výzkum prováděný ve Spojených státech (účastnilo se ho více než tři tisíce pětiletých dětí), čím častěji mrňous slazený nápoj pije, tím častěji u něj dochází k různým nežádoucím útočným reakcím a nevhodnému chování. Největší potíže se objevily u dětí, které se k limonádám dostávaly čtyřikrát denně, ale i ty, co pily něco takového pouze jednou, byly výrazně neklidnější než jejich kamarádi s mnohem omezenějším přísunem „sladkých chemikálií.“ Agresivita není jediným doprovodným jevem, v tomto případě se také mohou objevit poruchy s učením a koncentrací.

Posledním velmi významným efektem častého popíjení různých sladkých limonád a nápojů jsou samozřejmě i dopady na vzhled našeho potomka. Stálý přísun cukru a ona zvyšující se závislost samozřejmě v průběhu času vedou k obezitě. To je asi každému jasné. Ale mnoho rodičů, kteří nedávají dětem bonbóny, protože jim přece ničí zuby naprosto poklidně podají slazený nápoj… ,který dělá to samé. Dokonce v případě různých limonád (a nebo doslazovaných šťáv) je destruktivní účinek na chrup mnohem silnější než u cukrátek. Zvláště pokud něco takového smí dítě popíjet těsně po vyčištění zubů – například před spaním.