Čvn 102014
 

Když se dítě najednou začne pravidelně drbat na hlavě, je velmi pravděpodobné, že si ze školky nebo od kamarádů přineslo domů nežádoucího společníka. Po prvotním zhnusení ale rodičům nezbývá nic jiného, než problém začít řešit. Šampon proti vším si můžeme celkem snadno pořídit v lékárně, má to jen dva háčky. Za prvé bývá dost drahý a když jsme invazi hmyzu vystaveni často, tak může nemile nabourat domácí rozpočet a hlavně – neustálé používání chemie na vši způsobuje, že jsou čím dál tím odolnější a šampon je méně účinný. Proto stojí za to vyzkoušet i nějaké domácí výrobky a přinejmenším je s těmi kupovanými střídat. Na přírodu odolnost nevzniká…

Účinný šampon či možná spíše přípravek proti vším z principu vychází z toho, že existují různé přírodní látky, které hmyzu příliš nevoní. V koncentrované a tím pádem nejefektivnější podobě je můžeme pořídit v podobě silic. Do lahvičky si nalijeme osmdesát mililitrů panenského olivového oleje (ještě lepší je směs jedna ku jedné s olejem kokosovým*), do kterého přikápneme dvacet kapek tea tree**, stejné množství eukalyptové silice a poloviční dávku anýzové. Po protřepání přípravek můžeme použít. Vetřeme ho pořádně do vlasů a kůže na hlavě a necháme účinkovat přibližně hodinu až dvě. Poté hlavu umyjeme vodou, do které jsme nakapali větší množství citronové šťávy. Většinou kúra účinkuje proti vším hned napoprvé, ale samozřejmě nesmíme ještě zapomenout na pořádné vyčesání hnid.

Můžeme také vyzkoušet účinek obyčejného octa, jehož vůně vším příliš nesedne. V takovém případě hlavu omýváme směsí s vodou  (v poměru jedna ku třem ve prospěch vody). Ale i tady je lepší účinek posílit vůní nějaké silice – po umytí vetřít do kůže pár kapek. Zajímavou alternativou může být i kašička z česneku a citronu. stačí pořádně rozmačkat nebo utřít jeden stroužek (mělo by toho být přibližně lžička) a smíchat se stejným množstvím čerstvě vymačkané citronové šťávy. Směs vetřeme do vlasů, necháme účinkovat půl hodiny a pak opláchneme svým oblíbeným šamponem. Tento způsob je docela účinný, ale k nejvoňavějším nepatří. A zajímavůstka na konec, proti vším může pomoci i… obyčejná majonéza. Naneseme ji pečlivě na vlasy, přikryjeme je kosmetickou čepicí a necháme působit dvě hodiny. Pak si hlavu umyjeme a vešky vyčešeme.

*kokosový olej ve směsi usnadňuje pozdější vyčesávání mrtvých vší a hnid.

** tea tree je velmi účinná silice, proti vším ji používaly už naše prababičky. Ve chvíli, kdy v našem okolí řádí tento nechutný hmyz, je dobré si vtírat kapičku dvě za uši každý den. Dá se říci, že lepší prevence neexistuje.