Většina hygienických přípravků, které můžeme koupit v obchodech, obsahuje různé chemické látky. Ano, vše je testováno a do prodeje by se neměly dostat produkty, které by našemu zdraví mohly prokazatelně uškodit. Jenže to, že nám neškodí přímo, ještě neznamená, že dlouhodobý kontakt s některými chemikáliemi nemůže mít nějaké negativní následky. Proto je rozumné přinejmenším jednou za čas vyzkoušet nějaké přírodní alternativy. A ty, které se osvědčí, můžeme začít používat i na stálo. Pro inspiraci se můžeme kouknout na čtyři recepty na výrobu domácích šampónů.
Domácí kopřivový šampón
Účinky kopřivy velmi dobře zná medicína i kosmetický průmysl. Výtažky z této bylinky jsou v mnoha posilujících šamponech, které jsou k dostání v lékárnách a drogériích. Vlastní domácí verzi si můžeme vyrobit velmi jednoduše. Budeme potřebovat deset gramů sušené bylinky (klidně můžeme použít sáčky s kopřivovým čajem) a padesát gramů nastrouhaného mýdla. Drogu zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme čtyřicet minut pod pokličkou louhovat. Mydlinky s troškou vody ohřejeme a rozpustíme. Přidáme k nim kopřivový nálev, všechno rozmícháme a necháme vychladnout. Trvanlivost tohoto domácího šamponu je přibližně týden – skladujeme ho v lednici.
Domácí šampon s rozmarýnem
Rozmarýn dokáže velmi dobře povzbudit růst vlasů. Zlepšuje jejich lesk, zvyšuje kvalitu a zpevňuje je. Do hrnce nalijeme sklenici vody, uvedeme ji do varu, a přisypeme tam čtvrt skleničky sušené bylinky. Pod pokličkou na menším ohni vaříme přibližně dvacet minut. Přecedíme. Po deseti minutách do rozmarýnového odvaru přilijeme půl skleničky jemného dětského šampónu a ještě přikápneme dvě až tři kapky rozmarýnové silice. Vše dokonale rozmícháme, přelijeme do vybrané lahvičky a po vychladnutí uskladníme v lednici. Tento šampon by měl vydržet půl druhého až dva měsíce. Pozor, není příliš vhodný pro hodně blond vlasy, protože jim může malinko ztmavit.
Domácí šampon z heřmánku
Pro lidi se světlými vlasy je vhodný heřmánek. Podobně jako kopřiva je masivně využíván i ve výrobcích farmaceutického a kosmetického průmyslu. Výtažky z této bylinky zlepšují kvalitu vlasů a povzbuzují jejich růst. Pro přípravu šamponu si koupíme obyčejný heřmánkový čaj, trochu glycerinu a nadrcený kořen mydlice lékařské. Kořen zalijeme třemi deci vody, uvedeme do varu a pod pokličkou vaříme na malém plamínku přibližně dvacet minut. Pak přidáme čtyři sáčky čaje a necháme bez varu louhovat dalších deset minut. Po částečném vychlazení vmícháme půl lžíce glycerinu. Přelijeme do lednice a uskladníme do lednice, kde by nám šampon měl vydržet přibližně dva týdny.
Domácí šampon z vajec
Pro lidi, kteří mají problém se suchými nebo hodně poničenými vlasy, je vajíčkový šampon velmi zajímavou alternativou k výrobkům prodávaným v obchodech. Je velmi účinný, vadou je ale hodně nízká trvanlivost – více méně vyrábíme si jen to, co spotřebujeme na jedno mytí hlavy. Do mixéru rozklepneme jedno vejce. V průběhu mixování postupně přidáváme lžičku citronové šťávy, lžičku panenského oleje (můžeme použít olivový, ale k tomuto účelu se nejlépe hodí lněný) a lžíci nastrouhaného mýdla. Pokud nepřidáme mýdlo, můžeme vajíčkovou směs použít i jako regenerační vlasovou masku.