Zánět slinivky obvykle doprovází na tolik nesnesitelné bolesti, že většina lidí ani moc nepřemýšlí a rovnou se vydá pro pomoc za odborníkem. Součástí léčby je téměř ve všech případech i hodně radikální dieta. Její přesná podoba závisí na zdravotním stavu pacienta, ale převážně se drží několika základních zásad. Ty se dají shrnout do hesla – slinivku rozhodně nemůžeme dráždit.
První měsíc
Během prvního měsíce má dieta při zánětu slinivky největší význam. Musíme radikálně snížit spotřebu tuků. Navíc je nutné dbát o pravidelnost. Jíme přiměřené porce pokud možno čtyři až pět krát denně. Snažíme se vyhnout přejídání. Z jídelníčku úplně vyřadíme smažená jídla, polotovary, masa pečená s tukem nebo na tuku, uzeniny, tučné ryby, těžké omáčky, sladkosti s krémem, listové těsto, smetanu a majonézu. Při přípravě polévek a omáček nepoužíváme jíšku, pečivo raději nemažeme čímkoliv tučnějším (je lepší si odpustit tavené sýry, pomazánky apod.). Snažíme se omezit i vlákninu, jejíž trávení by mohlo zbytečně podráždit slinivku. Takže raději se během prvního měsíce léčby vyhneme i celozrnnému pečivu, luštěninám nebo košťálovinám. Maximálně omezíme kávu, čaj a různé limonády či nápoje s povzbuzujícími látkami. Alkohol by měl být pro nás během prvního a druhého měsíce léčby slinivky naprosté tabu (to samé se týká tabákových výrobků).
Teplá jídla raději chystáme na páře nebo vaříme ve vodě. Pokud používáme jako základ nějakého jídla vývar, připravujeme jen zeleninové nebo případně kuřecí – u těch ale musíme před vařením maso zbavit kůží a tuku. Vhodnou součástí diety je pšeničné pečivo, nízkotučné mléčné výrobky, libové drůbeží, telecí, králičí, jehněčí nebo hovězí, brambory, vařená zelenina (jen se vyhýbáme té, která má vysoký obsah vlákniny) a rozmačkané nebo rozmixované ovoce. Plody zbavujeme pecek – i těch velmi drobných. Používáme pouze jemnější koření jako je například majoránka, kopr, bazalka nebo petržel. Pijeme vodu, minerálky s nízkým obsahem minerálů, bylinkové čaje a ředěné ovocné šťávy.
Druhý měsíc a ty další
Začátky jsou nejtěžší, zvláště pokud taková dieta pro nás znamená radikální změnu stravovacích návyků. Ale po měsíci by se slinivka měla už uklidnit a nový jídelníček by už neměl být nějakým velkým utrpením. Postupně můžeme mírně zvyšovat množství tuku používaného při přípravě jídel, krajíček světlého pečiva jemně potřený máslem jednou za čas není už takový hřích. Opatrně zavádíme i další mléčné výrobky – zkusit můžeme i ty s trochu vyšším obsahem tuku. Ve druhém měsíci si ještě stále hlídáme, aby potraviny byly snadno stravitelné a raději se ještě vyhneme zvýšenému přísunu vlákniny. Opatrně můžeme zkusit některá aromatičtější koření. Od třetího až čtvrtého měsíce se pomalu můžeme vrátit k normálnímu režimu, jen musíme mnohem více dbát na základy takzvaného zdravého stravování. Takže smažené potraviny, uzeniny či polotovary by stále měly být částečně na černé listině. Nemá smysl pokoušet štěstí. Při používání tuků preferujeme ty panenské – v této fázi si můžeme dopřát i tučnější mořské ryby, protože podle výzkumů, obsahují látky, jež dokážou chránit slinivku před záněty. V případě, že se nám začnou objevovat problémy s trávením, raději preventivně se přinejmenším na pár dní vrátíme k způsobu stravování z prvního měsíce.