Nadměrné noční pocení u dětí

Pravidelně zpocená hlavička a krk u dítěte a nebo peřinky, ze kterých by se daly ždímat příslovečné kýbly vody, které můžeme pozorovat po probuzení dítěte, většinou rodiče hodně vyděsí. Samozřejmě nadměrné noční pocení může být i příznakem nějaké závažné nemoci, ale jindy jsou příčiny de facto banální.

Noční pocení mohou vyvolávat i různé menší chybičky rodičů. Stačí, že mu dáme příliš teplé oblečení či peřinku (a nebo dostane nějaké zábavné zvířátkové pyžámko, které je velmi legrační, ale zároveň bylo vyrobeno z naprosto nevhodného neprodyšného materiálu) a už se ráno koupe ve vlastním potu. To samé se stane, když nadměrně vytápíme dětskou ložnici a nebo dítko před spaním napojíme velkým množstvím tekutin. Tyto příčiny většinou zjistíme a odstraníme docela rychle.

V trošku závažnějších případech může být nadměrné pocení známkou nějaké menší infekce a nebo vedlejším účinkem zrovna užívaných léků. Také se může stát, že ho vyvolává příliš velký stres a nebo nějaký menší psychický problém. Dítě by mělo chodit do postele v co nejlepší pohodě a dobré náladě. Před spaním by se určitě nemělo dívat na nějaké akčnější či dokonce hororové scény v televizi nebo na počítači. Občas je pocení dědičné, v tom případě se stačí rozhlédnout po nejbližším příbuzenstvu a víme na čem jsme.

Někdy je také na vině nepříliš vyvážená dieta a dlouhodobé nedostatky vitamínu D. Pokud se to týká dětí do třetího roku života, může být i známkou postupně se rozvíjející křivice, která patří už mezi dosti závažná onemocnění. Také se může stát, že se dítě nadměrně potí, protože trpí chudokrevností neboli anémií, začíná se projevovat nějaká alergie a nebo ho trápí nějaká porucha štítné žlázy. Mezi velmi těžká (ale zároveň velmi vzácná) onemocnění, které doprovází zvýšené pocení (spojené s nepříjemným zápachem potu a jeho extrémní slaností) patří cystická fibróza. Tato choroba je genetického původu a může vzniknout, když se sejdou dva rodiče s poškozeným genem.

Ačkoliv v naprosté většině případů je nadměrné noční pocení způsobeno nějakou menší chybkou v životosprávě, rozhodně ho nemůžeme úplně podcenit. Pokud přetrvává navzdory všem změnám v oblékání, jídelníčku či větrání, raději navštivme lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a případný další postup léčby (nebo nám řekne, že vše je v pořádku a z časem problémy s pocením dítěte zmizí).