Antistresový sirup

Stres můžeme bez větší nadsázky nazvat nejrozšířenější civilizační chorobou. Dotýká se téměř každého člověka a spousta lidí si s ním neumí příliš poradit. Existuje mnoho různých způsobů, díky kterým  se dá neustálý psychický tlak lépe zvládat, s pomocnou rukou přichází i příroda.  Z léčivých rostlin a plodů si můžeme doma vyrobit dobrý antistresový sirup.

Recept na sirup

Vezmeme tři sklenky šťávy z černého rybízu* a nalijeme je do hrnce. Přidáme tři lžíce sušené meduňky, dvě lžíce hlohového a lipového květu, lžíci nadrobeného andělikového kořene a po lžičce třezalky a drcených šípkových plodů. Uvedeme do varu, přiklopíme pokličkou a na malém plaménku sirup vaříme přibližně pět minut. Pak sporák vypneme a stále přikrytou nádobu (ze zvědavosti nenakukujeme) necháme úplně vychladnout. Nakonec antistresový sirup přecedíme, přelijeme do vyvařené lahve, uzavřeme a uložíme do lednice. Podáváme třikrát denně jednu lžíci.**

Jak účinkuje

Látky obsažené v černém rybízu a aronii mají uklidňující účinky. Výtažky z obou plodů najdeme v mnoha přírodních přípravcích používaných proti stresu, nervozitě a při různých psychických potížích. Meduňka je jednou z nejklasičtějších bylinek, které se v lidové medicíně již od nepaměti podává na uklidnění. To samé se týká i třezalky. Lipový květ nepřináší jen úlevu při chřipkách a nachlazení. Tato velmi oblíbená bylinka navíc umí vnést mír i do rozbouřené mysli. Hlohový květ přírodní léčitelé doporučují při úzkostných poruchách a andělika pomáhá zmírnit dopady nervového vyčerpání.  Také patří k tradičním léčivům podávaným při problémech s nespavostí. Všechny tyto účinky jsou podpořené nemalou dávkou antioxidantů, tříslovin a minerálů, které zlepšují celkovou obranyschopnost organismu a fyzickou kondici.

* Pro výrobu antistresového sirupu  lze také velmi dobře využíti i šťávu z aronie neboli temnoplodce, ale ta je u nás výrazně méně dostupná než rybízová. 

** Pozor, sirup obsahuje třezalku, která způsobuje větší citlivost na sluneční záření. Při pravidelném užívání sirupu je lepší se vyhnout opalování, zvláště pokud máme velmi jemnou pokožku.