Mnoho lidí si vaření bez použití různých koupených kořenících směsí snad už ani neumí představit. Mezi nejoblíbenější jednoznačně patří grilovací koření, jehož různé varianty se dá bez problémů pořídit snad v každém obchodě s potravinami. Na jednu stranu nám koupě takového polotovaru v dnešní uspěchané době ušetří trochu času, ale na druhou stranu hotové kořenící směsi mohou obsahovat i látky, které našemu zdraví moc neprospívají. Proto může být alternativou výroba grilovacího koření doma.
Přesolené a nezdravé
Největším problémem hotových směsí určených ke grilování je, že velmi často obsahují nadměrné množství soli. Lidé si to obvykle neuvědomují a marinované maso ještě navíc osolí. Efektem je zbytečně slaná krmě, která potom zbytečně zatěžuje ledviny a srdce. Navíc pro „vylepšení“ výsledku a zesílení kořeněné chuti nejeden výrobek má v sobě ještě starý dobrý glutamát, který u některých lidí může vyvolávat takzvaný syndrom čínské restaurace. Také tam lze objevit protispékavé látky (např. E341), ale ty by v omezeném množství neměly lidskému organismu škodit. Další nevýhodou je nejasná kvalita i stáří použitého koření a také ne každý musí být úplně nadšený, když v zrovna jeho směsi je přidaný i cukr.
Jen za pár stokorun
Koření určená ke grilování jsou navíc ve skutečnosti až iracionálně drahá. Podle testu, který před časem provedla internetová televize Stream spolu se zpravodajským portálem Novinky, mnoho oblíbených grilovacích směsí obsahuje až polovinu soli a jejich celková cena se může při přepočítání na kilogramy vyšplhat téměř až k šesti stům korunám. Z toho by dělalo neuvěřitelných tři sta korun půl kila soli, která ale jinak stojí doslovně pár kaček za kilovku). Prostě je to zlatý byznys.
Recept na domácí kořenící směsi
Obecně si každou vybranou směs promícháme s třetinou skleničky oleje a vybrané maso do ní naložíme. Pro lepší zkřehnutí masa (a zajímavější šmak) lze ještě přidat panáčka vína nebo pálenky, čtvrt sklenky piva nebo dvě lžíce citronové šťávy či nějaké dobré hořčice. Také se dá směs obohatit ještě čerstvě prolisovaným česnekem, ale tady hodně záleží na našem vztahu k této specifické cibulovině a také na druhu masa – u těch jemnějších by mohla být česneková příchuť příliš dominující. Doba marinování záleží na nás, ale obecně by to měla být alespoň hodina.
Před samotným grilováním naložené maso vyndejme dostatečně včas z lednice, aby nešlo na rošty úplně studené. V ideálním případě by mělo mít pokojovou teplotu. Dále uvedené kombinace grilovacích koření jsou spíše inspirací. Každý si určitě postupem času vyladí tu svou vlastní nejdokonalejší. Co se týká soli, tak obecně se ke každé až na ryby dává zarovnaná lžička, ale tady bychom to měli přizpůsobit osobní chuti. A za pokus rozhodně stojí i maso před grilováním nesolit, ale až během či na konci přípravy.
Drůbeží grilovací směs: lžíce majoránky, lžička provensálských bylinek, lžička sušeného zázvoru, lžička mletého koriandru, 1/2 lžičky bílého pepře
Aromatická směs na vepřové, skopové a hovězí: 3 lžičky papriky (podle tolerance pikantního je to buď jedna ku jedné pálivá a sladká nebo dvě ku jedné ve prospěch sladké), půl lžičky římského kmínu, čtvrt lžičky čerstvě drceného pepře, půl lžičky kurkumy, čtvrt lžičky drceného nového koření
Klasická směs na vepřové, skopové a hovězí: lžíce majoránky, lžička drceného kmínu, lžička drceného pepře, lžička a půl papriky (podobně jako v předchozím případě jedna ku jedné nebo mírnější verze dvě ku jedné ve prospěch sladké), půl lžičky rozmarýnu, čtvrt lžičky tymiánu. K této směsi je zajímavé dostrouhat i trochu čerstvého celeru.
Směs na ryby: lžíce provensálských bylinek, lžička sušeného kopru