Nadměrné pocení je problém, který v naprosté většině lidí vyvolává velmi nepříjemné pocity (a někdy i říká, že máme nějaký problém se zdravím). Jsou samozřejmě situace, kdy je pot přirozenou reakcí těla (například při nemoci, velkých vedrech, stresu nebo velké fyzické aktivitě), ale tam se to bere za samozřejmost a neřeší. Tam postačí rychlá sprcha (u nemoci uzdravení) a člověk už nemusí sahat po radách našich babiček. Ale co dělat, když nás tato nesnáz trápí i v normálních situacích ?
Příčin přílišného pocení může být opravdu spousta, dost často to může být i známka nějakého závažnějšího problému. Například je signálem potíží se štítnou žlázou, ledvinami, ale také například může předpovídat cukrovku nebo tuberkulózu. Proto pokud po vyzkoušení několika obecných rad a nápadů, jak tento problém omezit, se situace nezmění, rozhodně vyhledejte odborníka, který prozkoumá váš organismus pečlivěji a stanoví přesnou diagnózu a také doporučí způsob léčby.
Na začátku je dobré si mírně přizpůsobit výživu. Určitě prospěje zařadit do pravidelného jídelníčku vločky, otruby, lískové ořechy a zelí (a to jak v podobě kysané tak i syrové). Během týdne byste také měli využít kakao, mák a podmáslí. Rozhodně se snažte do těla dostat trochu více hořčíku a pokud možno trochu omezit pití kávy, černého čaje (nápojů s kofeinem obecně) a koření. Jídlo a pití pokud možno nejezte a nepijte úplně horké. No a již naše babičky věděly, že šalvěj je magická rostlina, která může pomoci i s tímto problémem – a zároveň jde o koření, které můžeme použít při vaření.
Šalvěj můžeme vyžít i ve formě odvaru. K dosažení správných účinků budeme potřebovat 1 lžíci listů této bylinky, k tomu přidáme 1/2 lžíce ořechových listů, 1/2 lžíce přesličky, 1/4 lžíce meduňky, 1/4 lžíce řebříčku. Byliny hodíme do půl litru vroucí vody a tři minuty je povaříme. Odvar necháme vychladnout, přecedíme a vypijeme na dvakrát – ráno a večer. Když toto doplníme ještě kouzelnými účinky kopřivy, čili budeme obden pít kopřivový čaj a případně jednou v týdnu zařadíme na náš jídelníček kopřivový salát, určitě nám to jenom prospěje. Jestli máte rádi droždí, můžete jednou týdně přidat i dvacet gramů kvasinek rozdrobených v půl sklenici mléka a krátce povařených. Tyto rady by vám rozhodně měly pomoci již během relativně krátké doby – samozřejmě pod podmínkou, že příčiny pocení nejsou v nějaké závažnější nemoci.
Již od dávných dob byla také užitečnou radou pro potící se kůži léčivá koupel, kterou můžeme vytvořit za pomocí toho, co nám roste v luzích a hájích či na loukách. Šálek rozdrobené dubové kůry a šálek Anděliky lékařské zalijeme litrem vody, uvedeme do varu a poté přihodíme dvě lžíce ořechových listů a dvě lžíce máty a několik minut povaříme. Po mírném vychladnutí tekutinu přecedíme do koupele a její blahodárné účinky si vychutnáváme dvakrát týdně. Nic nezkazíte, pokud ještě vmícháte tak deset kapek růžového oleje, ale pak půjde o kombinaci zdraví a kosmetiky.
No a ještě nějaké obecné rady na konec. Antiperspiranty jsou sice fajn, ale rozhodně neléčí příčiny. U všech problémů je dobré jít od začátku více do „hloubky“ a ne jen po povrchních efektech. Navíc tělo se trochu potit musí, je to jeho přirozená reakce. Noste dobře prodyšné volnější oblečení. Dobře větrejte. Pokud máte problém s výraznějším zápachem potu, tak omezte tuky a také pórek, cibuli a česnek. A rozhodně neomezujte tekutiny. Ano tělo je musí vylučovat, ale pro náš život jsou velmi důležité – a pokud při pocení máte problém i se zápachem, dostatek tekutin ho rozředí, nedostatek jen koncentruje. Sprchujte se ráno a střídejte při sprchování teplou i studenou vodu. A ještě jednou na konec, pokud přirozené způsoby váš problém neomezily, rozhodně vyhledejte lékaře.