Pocení je přirozenou a zdravou reakcí lidského těla, během kterého potní žlázy vylučují nadměrnou tekutinu z těla a regulují tak teplotu organismu. Bohužel, ačkoliv se jedná o cosi normálního, je s ním spojen nepříjemný pocit a také často nepříliš vábná vůně. Proto se ho obecně snažíme různými způsoby omezit. Zvlášť důležité je to v létě během vysokých teplot. Na výběr je zde široká škála chemie, existují ale i různé domácí metody, kterými můžeme pocení omezit.
1. jednou z nejtradičnějších metod, jak omezit pocení, je koupel v dubové kůře. Je známa už stovky let a v přírodní medicíně má své místo i v moderních časech přeplněných různými antiperspiranty. Potřebujeme pět vrchovatých lžic dubové kůry, které zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou přibližně dvacet minut. Pak vše přelijeme do teplé, ale ne vařící vany a namáčíme celé tělo dalších přibližně dvacet minut.
2. pocení po celém těle dokáže velmi výrazně zmírnit také ořešák či přesněji jeho listy. Dvě plné hrsti čerstvých listů zalijeme dvěma litry vody a na mírném plameni vše ohříváme asi půl hodiny – voda by neměla vřít. Pak hrnec odstavíme ze sporáku na patnáct minut, následně vše přecedíme do vany, ve které se pak koupeme dvacet minut. Efekt listů ořešáku můžeme zesílit přidáním dubové kůry.
3. bleskové osvěžení a také redukci potu nám přinese zelená petrželka a špenát. Listy jemně nasekáme v přibližně stejném poměru a zabalíme do gázy. Tímto přírodním balíčkem pak potíráme podpaždí či hruď nebo jiná místa, která se nám během horkých letních dnů více potí.
4. proti pocení se tradičně používá šalvěj. Můžeme to udělat několika různými způsoby a nebo je také můžeme kombinovat. Sušenou bylinu lze nadrtit na jemný prášek, který pak používáme jako pudr v místech, kde se nejvíce potíme. Lze také udělat silný odvar, do kterého pak namáčíme houbičku či nějaký hadřík a potíráme tatáž místa. A ještě pro zesílení efektu můžeme použít šalvějový čaj vnitřně.
5. pokud chceme omezit pocení a také redukovat nepříjemný zápach, měli bychom si každý večer nejdřív umýt podpaždí antibakteriálním mýdlem a poté ještě uděláme na nejproblematičtějších místech přibližně pětiminutové obklady ze silného čistého černého čaje (takže žádné ovocné směsi).