Babské rady na rýmu

Rýma dokáže člověka pěkně potrápit. Máme neustále ucpaný nos, případně z něj i v nejnevhodnější chvilce začíná téci a my nemůžeme pořádně dýchat. To poslední je obzvlášť nepříjemné během usínání. Dnes existuje spousta různých kapek, tabletek a jiných vynálezů, které se snaží potíže vyvolané rýmou zmírnit, ale občas stojí za to vyzkoušet i klasické babské rady. Zvláště pokud nejsme velkými fanoušky farmaceutického průmyslu a chemie obecně.

1. můžeme rozpustit jednu lžíci soli ve skleničce teplé (ne horké) vody a pak si dáme po jedné kapce do každé nosní dírky. Teplou slanou vodu vtáhneme, aby se nám dostala co nejhlouběji a pak se pořádně vysmrkáme.

2. v malém hrnci si připravíme heřmánkový čaj ve slané vodě a potom podle schopností inhalujeme (s hlavou přikrytou ručníkem). Průběžně se chodíme vysmrkat. Roli heřmánku může zastoupit i několik kapiček tea tree či eukalyptového oleje a nebo máta (pozor, oba olejíčky jsou opravdu velmi silné).

3. velmi dobrým lékem může být i obyčejná cibule. Uřízneme tlustý plátek a na několik vteřin ho ponoříme do vroucí vody. Když vychladne na nějakou přijatelnou teplotu, lahůdku vypijeme. Cibuli můžeme také chroupat jen tak a případně popíjet troškou jablečného octa, ale je to babská léčba jen pro opravdu silné nátury.

4. pokud máme alespoň trochu chuť k jídlu, tak cokoliv co budeme jíst, pořádně okořeňme. Ideální je pepř, chilli, curry pasty  (nikoliv ten mletý prášek, zvaný kari koření) a nebo zázvor.

5. místo tabletek můžeme také žvýkat kousky zázvoru a aby nám to nepřipadalo jednotvárné, lze ho střídat s křenem a česnekem – v libovolném pořadí a libovolné kombinaci.

6. vždycky se doporučovalo pít hodně tekutin a jíst čiré vývary, aby se rozpouštěly hleny. Souběžně se měl člověk vyhýbat mléku a mléčným výrobkům, které podle lidových mouder rýmu zesilovat.

7. čaj z bezinkového květu může taky pomoci. Sáček nebo vrchovatou lžičku bylinky zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Před pitím můžeme přidat trošku nastrouhaného zázvoru a pár kapek citronu.

info: jsou to babské rady a ne vědci doporučené postupy. Například dnes se inhalace moc nedoporučují, zvláště pokud nevíme, jestli náhodou nemáme problém se zánětem dutin, kde by teplo a vlhko mohlo urychlit rozmnožování bakterií. A v případě mléka a mléčných výrobků se nejpravděpodobněji jedná o individuální alergickou reakci, která se nás nemusí týkat. Takže přistupujme k výše uvedeným sedmi bodům s rozumem.