Bylinky při dně

Nemoc dna neboli pakostnice s většinou léčí výraznou změnou jídelníčku, životního stylu  a pravidelným podáváním různých medikamentů. Zastánci přírodních metod tvrdí, že pacienti s dnou by měli popřemýšlet i o doplňkové bylinkové léčbě, která dokáže velmi úspěšně utlumit mnoho negativních příznaků onemocnění.

Nejvíce se doporučují tyto léčivé rostliny:

andělika lékařská –  pomáhá při potížích s ledvinovými kameny, zlepšuje metabolismus a zevně ji lze využít na bolavé klouby a otoky.

kopřiva -popíjení čerstvé (tu lze přidávat i do salátů) i sušené pomáhá celkové očistě organismu. Také působí proti otokům.

harpagofyt ležatý – účinkuje anesteticky a protizánětlivě. Pomáhá se zpracováváním bílkovin, jejichž přeměna je při dně porušena.

prha arnika – působí močopudně, mírně snižuje úroveň purinů, pomáhá dostat metabolismus do rovnováhy a také zmírňuje bolesti artritického původu.

přeslička rolní – účinkuje močopudně i detoxikačně, u dny ji lidová medicína doporučuje při silnějších záchvatech. V domácí léčbě je to jedna z oblíbenějších bylin při rozličných revmatických potížích.

březové listí – odkyseluje organismus, zlepšuje fungování metabolismu, zbavuje tělo škodlivých látek, působí preventivně proti vzniku ledvinových kamenů  a snižuje bolesti při různých problémech artritického původu.

topolová poupata – snižují obsah močoviny v krvi, účinkují močopudně, pomáhají s očistou ledvin i močových cest, uklidňují bolavé klouby. Mast či šťávu z pupenů lze užívat i zevně při akutních bolestech.

lístečky a poupata jasanu – mají močopudné a detoxikační účinky, zlepšují krevní oběh a patří k tradičním léčivům lidové medicíny podávaným při různých potížích revmatického původu.

Než se rozhodneme doplnit svou léčbu bylinkami, bylo by dobré zajít za lékařem a vše s ním pečlivě probrat. I u přírodních medikamentů může docházet ke kontraindikaci.

Z přírodní říše může přijít na pomoc s bolestmi spojenými se dnou i  koření, to je v naprosté většině případů bezpečné (samozřejmě všeho s mírou, jde o častější kořenění jídla ne samostatné odvary) a konzultaci nevyžaduje. Lidová medicína se doporučuje zaměřit na: bobkový list, estragon (v tomto případě lze využít i ocet při potírání bolavých kloubů),  hořčici, jaloveckurkumu a libeček.