Bylinný měsíčkový olej

Na schopnost tuků vázat účinné látky různých bylin přišli už před několika tisíci lety v starověkém Egyptě. Tuto znalost můžeme využít i v našich domácnostech při výrobě různých léčivých a kosmetických přípravků. Tentokrát se podíváme na to, jak se připravuje bylinný měsíčkový olej.

Nachystáme si jeden díl sušeného měsíčkového květu, čtyři díly nějakého dobrého oleje a vyvařenou a vysušenou sklenici či lahev nebo lahvičky – určíme to podle množství měsíčkového oleje, které se chystáme vyrábět. Bylinu vložíme do vybrané nádobky nebo nádobek a zalijeme rostlinným olejem. Nyní postupujeme podle ročního období a počasí.

V létě postavíme nádobu na okno a necháme čtrnáct dnů louhovat. Každý den ji pořádně protřepeme a promícháme – lžička by měla být vždy opravdu pečlivě umytá a vysušená, abychom minimalizovali riziko vzniku různých plísňí. Pokud sluníčko nemáme a nebo ve dnech, kdy je pod mrakem, nádobu s olejem vkládáme na několik hodin každý den do horké vody – nemá se vařit, ale ohřívat jen vodou, takže ji můžeme dolévat například z varné konvice. Po uplynutí dvou týdnů musíme bylinný olej přefiltrovat.

Vezmeme si kávový filtr (není nutností, pokud ho nemáme, stačí nám i nějaký kus čisté látky), tekutinu přelijeme a nasáklé plátky ještě pořádně vymačkáme, abychom z nich dostali co nejvíc léčivé síly. Olej uzavřeme a necháme odstát dva dny. Pak by se měl ještě rozdělit na tmavší kal dole a čistý měsíčkový olejíček nahoře. Oddělíme je od sebe, nalijeme do nějaké lahvičky a uskladníme v suchém a tmavším místě. Je užitečné na skleničku oleje přidat ještě lžičku lihu, aby se prodloužila trvanlivost, která je jinak kolem dvou měsíců.

A k čemu nám vlastně měsíčkový olej bude? Možnosti využití jsou různé. Používá se čistý a bez lihu (ten opatrně odebereme). Působí podobně jako měsíčková mast a na podrážděnou či přesušenou kůži. Také je to velmi dobrý přírodní kosmetický přípravek (měsíček najdeme i v dětské kosmetice prodávané v drogérii), který můžeme použít například do koupele a nebo při masážích. Používá se hlavně na suchou a citlivější pleť.

1 komentář u „Bylinný měsíčkový olej“

  1. Škoda, že se nepíše, na co se použije olej s lihem.

Komentáře nejsou povoleny.