Očistná citronová kúra a léčba

Mnoho lidí s v posledních letech oblíbilo pravidelné očistné kúry, jejichž cílem je detoxikace organismu. Receptů existuje nepřeberné množství, takže každý si může vybrat, který je pro něj nejúčinnější a nebo je může různě střídat. Tentokrát se seznámíme s kúrou, které spočívá ve zvýšené konzumaci citronů. Podle autorů dokáže organismus očistit, léčí některé zdravotní problémy a v jemnější verzi pomáhá zlepšit celkovou obranyschopnost organismu.

Při preventivní kúře, která trvá deset dnů, bychom do těla měli dostat alespoň třicet citronů. První den si dáme jeden, pak přidáme další a tak po jednom dávku zvyšujeme až do pátého dne, šestého dne si dáme znovu pět citronů a sedmého po jednom ubíráme, takže desátý den bychom měli mít už jen jeden. Ovoce si vymačkáme a pokud je pro naše chuťové buňky jejich šťáva příliš kyselá, můžeme ji trochu rozředit vodou, případně vmíchat jednu kávovou lžičku medu – pouze med, cukr dovolený není.

Léčivá a očistná kúra je náročnější a také trochu delší. Tam začínáme s pěti citrony, přidáváme je také po pěti, šestý, sedmý a osmý den si jich dáváme dvacet pět a pak dávku stejným stylem jako v prvním případě snižujeme až do dvanáctého dne. V tomto případě by se už nemělo ani sladit medem ani ředit vodou. Napoprvé je to dost náročné a… hodně kyselé. Proto se většinou doporučuje nováčkům, aby na začátku zvykli navykli své tělo na citrony variantou preventivní a pak až zkusili tu očistnou.

A k čemu by taková kúra kromě očisty měla ještě sloužit? Podle zastánců citronové detoxikace nám může pomoci i při menších problémech s ledvinovými kameny, paradentóze, angíně a také během i po menopauze. Kromě toho tělu dodá mnoho užitečných vitamínů a minerálů, zmenší pocit hladu a celkově omladí naše tělo. Podle jejích zastánců vhodná pro každého dospělého, ale stejně je dobré sledovat reakce těla (někdo je na citrony alergický, druhý může mít problém s přílišnou kyselostí a žaludečními či střevními potížemi). Proto je užitečné tuto očistu nejdřív probrat s odborníkem a samozřejmě v případě nežádoucích projevů ji zastavit.