Jednoduchá citronová pleťová voda

U některých typů pleti funguje velmi dobře na akné a mílie. Navíc pokožku zpevňuje a zesvětluje. Citronová pleťová voda je malý zázrak srovnatelný s kupovanými kosmetiky, který vyrobíme v domácích podmínkách doslovně za pár minut a navíc jen za pár haléřů. A to v dnešní době určitě nikomu vadit nebude.

A jak na to? Citron co nejpečlivěji vydrbeme pod tekoucí teplou vodou a potom z něj odřízneme dva tlustší plátky. Ty hodíme do skleničky s převařenou nebo neperlivou minerální vodou, odložíme na pár minut a … vše je hotovo. Pokud se obáváme chemického postřiku, který i přes veškerou snahu mohl na citronu trochu zůstat, můžeme také vymačkat šťávu z půlky ovoce do stejného množství vody. Pokud chceme zlepšit hydratační účinky, nastrouhejme do pleťové vody ještě kousek okurky a nebo dolijme trochu odšťavněné okurkové šťávy. Přípravek by nám v lednici měl vydržet přibližně pět dnů.

Tato pleťová voda nepůsobí jen proti akné, míliím či různým menším skvrnám a flíčkům na tváři – má antiseptické a antibakteriální účinky. Jak asi každý ví, citrony obsahují velké množství vitamínu C. Ten se sice většině lidí spojuje s chřipkou a imunitou, ale velmi důležitou roli v našem organismu hraje i jako antioxidant. A je užitečný i jako pomocník v udržení mládí naší pleti. Navíc povzbuzuje tvorbu kolagenu, který zodpovídá za elasticitu a pevnost kůže. Nejvhodnější je pro mastnou a smíšenou pleť.

Citronová pleťová voda by se měla používat večer – během dne by sluneční záření mohlo způsobit menší barevné změny na naší pokožce. Po ošetření bychom měli ještě pro jistotu použít oblíbený hydratační krém. Ovocné kyseliny jsou opravdu účinné a pro mnoho typů pleti prospěšné. Mnoho bohužel neznamená všechny, existují lidé s velmi citlivou pokožkou, kteří by raději citronové (a i další čisté ovocné – například z jahod) přípravky neměli používat. Pokud nevíme, jestli se to náhodou netýká i nás, nanesme si kousek přípravku na nějaké citlivější místo (například pod paždí či za uchem) a pozorujme přibližně hodinu, co to s námi udělá. Pokud nedojde k nějakým alergickým reakcím (nejčastější je silné svědění nebo zarudnutí ošetřeného místa), vše by mělo být v pořádku.