Kurkumová pleťová maska

Mladé Indky převážně vynikají opravdu velmi hezkou pletí. Když si vezmeme bídu, jaká v regionu panuje, je jasné, že o svůj vzhled se starají převážně přírodními metodami a ne drahými kosmetickými prostředky. Jedním z takových zázraků z Indie je kurkumová pleťová maska, která se hodí pro každou pokožku a obzvlášť ji ocení ti, kteří mají potíže s akné.

Kurkuma, oblíbené indické koření, které je součástí kari směsí, má velmi silné antibakteriální, protizánětlivé a také antimykotické vlastnosti. A ty by rozhodně byla škoda nevyužít při péči o pleť. Navíc její účinky podpoří ještě pískavice, prastaré léčivo, koření a v Asii oblíbená potravina, jejíž semínka také působí antibakteriálně a protizánětlivě a navíc urychlují hojení různých menších ranek. Poslední důležitou surovinou je cizrnová mouka, která kůži vyhlazuje a regeneruje. Doplňkem je ještě trocha oleje, který má v pleťové masce hydratační roli, ideálně se hodí klasický panenský olivový olej, ale je možno použít i jiný oblíbený s podobnými účinky.

Budeme potřebovat lžičku kurkumy, kterou promícháme se lžičkou cizrnové mouky a přidáme trochu odvaru ze semínek pískavice (koncentrace je přibližně lžíce semen na půl sklenici vody). Množství tekutiny určíme podle potřeby, ale nesmíme zapomínat na to, že ještě nakonec přimícháme určité množství vybraného oleje, jehož dávku určíme podle toho, jak silné hydratační účinky od masky požadujeme (ale vždy by ho měla být aspoň troška – lidé se suchou pletí olejem nemusí moc šetřit). Po promíchání masku naneseme na obličej a necháme přibližně půl hodiny působit. Kůru pokud možno dělejme večer před koupelí a pak si ji jen opláchneme čistou vodu a případný žlutavý film necháme účinkovat ještě celou noc. Teprve ráno obličej pořádně umyjeme oblíbeným jemným mýdlem. Díky tomu se nám podaří udržet antibakteriální účinky, které jsou tak důležité při boji s akné, na obličeji mnohem delší dobu. Kurkumovou masku používáme přibližně každé tři až čtyři dny.