Pleťová maska z papáje

Exotické ovoce je stále dostupnější. Velmi často ani nemusíme hledat nějakého dovozce ze zahraničí, protože koupit se už dá celkem snadno i v obyčejných obchodech. Většinou nás omezuje jen sezóna. Když nadejde, ovoce je téměř v každém supermarketu a navíc za celkem příznivou cenu. To se týká i takového skvostu jako je papája. A když už nasytíme své chuťové pohárky, můžeme si pořídit nějaké plody, které následně využijeme i pro krásu. Například si z tohoto exotického plodu vyrobíme pleťovou masku.

Vlastnosti papáje

Využití papáje v kosmetice není ničím neobvyklým. Zajímavé vlastnosti tohoto ovoce využívají i velké kosmetické koncerny. Je to hlavně proto, že obsahuje enzym papain, kterému se připisují velmi zajímavé účinky. Z kosmetického hlediska je asi nejzajímavější jeho schopnost přirozeně odstraňovat odumřelé buňky na povrchu pleti a také dobré regenerační a hydratační vlastnosti. Navíc by měl pomáhat očistit póry a omezovat intenzitu akné. V papáji jsou navíc vitamíny C a E, které organismu, a tím pádem i pokožce, pomáhají v boji s volnými radikály a omlazují ji. Podle některých výzkumů látky obsažené v tomto ovoci mohou navíc pomoci s vyhlazováním vrásek i různých jizviček a také povzbuzují přirozenou tvorbu kolagenu.

Připravujeme pleťovou masku

Nachystáme si nějaké hezky vyzrálé ovoce, trochu čistého bílého jogurtu a kvalitní med. Ten by měl být pokud možno od dobrého včelaře, abychom si na obličej nenanášeli jen nějakou neúčinnou cukrovou hmotu „ze směsi medů z EU a mimo EU“. Ovoce omyjeme, oloupeme a dužinu rozmixujeme na jemnou kašičku. K ní přidáme lžíci obou zbylých surovin, pořádně rozmícháme a po dvou minutkách odležení naneseme na obličej. Necháme účinkovat deset až patnáct minut. Poté tvář omyjeme vlažnou vodou a měli bychom ji ještě ošetřit nějakým přírodním hydratujícím krémem. Po několika aplikacích (opakujeme po dvou až třech dnech) by naše pleť měla být viditelně čistější, zdravější a také zářivější.