Jablečná pleťová maska

česká podzimní jablkaJablka můžeme koupit celoročně, ale na podzim přichází čas, kdy se v obchodech objeví velké množství ovoce nejen z různých exotických destinací, ale můžeme si pochutnat na plodech od českých farmářů. A kromě ochutnávání je můžeme využít i v kosmetice, kde jsou lepší než čínská či marocká jablíčka, u kterých nikdy nemáme úplnou jistotu, s jakými chemikáliemi se při pěstování a přepravě setkaly. Lze si připravit například jablečný ocet* a nebo účinnou pleťovou masku.

Její výroba je extrémně snadná, zabere přibližně dvě minutky a dá se říci, že je také minimálně nákladná (kdo má vlastní sad, tak vlastně za ni nezaplatí ani korunu). Prostě vezmeme ovoce (množství záleží od velikosti plodů, dvě normální by měla bohatě stačit), nastrouháme je na jemném struhadle (jestliže pochází z nějaké bioprodukce, tak slupku nemusíme loupat, jinak je pro jistotu oloupeme – no a jaderník samozřejmě do pleťové masky nepatří), slijeme nadbytečnou šťávu, naneseme na obličej a necháme účinkovat zhruba deset minut. Pak masku opláchneme vlažnou vodou.

A k čemu je dobrá? Určitě ji ocení lidé, kteří trpí akné, ale to není všechno. Jablka jsou skvělým zdrojem vyvážené kombinace mnoha vitamínů, které velmi dobře účinkují na pleť. Mají také hodně antioxidantů, takže je můžeme využívat místo různých drahých omlazujících krémů, co obsahují spoustu chemikálií a ve skutečnosti dělají to samé co příroda. Mají také velké množství draslíku, který užívaný vnitřně prospívá našemu srdci a když ho využíváme zevně, tak urychluje regeneraci kůže (hodí se například při vysušené pokožce, akné nebo například na různé ranky a jizvičky). Jablka jsou také dobrým zdrojem pektinů, díky kterým maska má výtečné hydratační vlastnosti. A to stále není všechno, ovocné kyseliny odstraňují přebytečná kožní mas a také kůži zesvětlují a obnovují její přirozený lesk.

* výrobu jablečného octa jsme už probírali v jiném článku, kdo ho nečetl a nebo si ho chce připomenout, může se podívat sem – https://www.prostezdravi.cz/jablecny-ocet-vyroba/