Čaj z hluchavky

Rozkvetlá hluchavkaHluchavka vzhledem trochu připomíná kopřivu. Nezkušený sběrač bylin ji od ní odliší vlastně jen díky drobným bílým kvítkům, které mají ve velké oblibě děti. Rády je trhají a vysávají z nich sladký nektar. Ale využít je mohou nejen naši nejmladší. Hluchavkové květy jsou velmi užitečná léčivá surovina, ze které lze mimo jiné připravit i zdravý a navíc docela chutný čaj.

Účinky

Hluchavka obsahuje flavonoidy, glykosidy, třísloviny, saponiny, silice, slizové látky, zinek, křemík, železo a vápník. Lidová medicína ji tradičně doporučuje hlavně ženám, které mají problémy se silnou a bolestivou menstruací. Navíc, podobně jako kopřiva, má pozitivní vliv na fungování ledvin a jater. Pomáhá při jejich očistě a má močopudné účinky. Doporučuje se také pro zvýšení tvorby žluči a při trávicích potížích. Ulehčuje odkašlávání při mokrém kašli a léčitelé ji často předepisují kuřákům i lidem pracujícím v prašném prostředí. Uklidňuje. Čaje se podávají proti stresu, při silné nervozitě i roztěkanosti. Podobně jako meduňka se doporučuje při nespavosti a problémech s usínáním.

Sběr, sušení a skladování

Na hluchavku a její kvítí vycházíme od května do září do míst, která jsou trochu dál od civilizace a nejsou příliš prašná. Na čaj bychom měli sbírat jen plně rozvinutý květ. Odvary ze sušené nati se používají zevně při koupelích, proti hemeroidům a na ošetření pleti. Kvítky ukládáme do nějakého košíčku či pevné nádoby – měly by ležet volně. Nelisujeme je, nemačkáme a snažíme se je nezapařit, protože pak tmavnou a rychle ztrácí účinné látky. Pozor, sběr vyžaduje hodně času a trpělivosti. Květy hluchavky rozložíme doma na plech či na papír do tenké vrstvy a necháme sušit v dobře větrané teplé místnosti. Neměly by ležet na slunci. Lze je sušit i v troubě, v takovém případě nastavíme teplotu na třicet až třicet pět stupňů. Po usušení vše přesypeme do čisté nádoby, uzavřeme ji a uskladníme mimo dosah světla.

Příprava čaje

Čaj z hluchavky se připravuje velmi podobně jako jiné bylinkové čajíky. Lžičku až půl druhé zalijeme skleničkou vařící vody (přibližně dvě stě mililitrů) a pod pokličkou necháme louhovat zhruba deset minut. Přecedíme. Pijeme podle doporučení odborníka. Většinou je to dvakrát až třikrát denně mezi jídlem. Hluchavkový čaj není podle různých fytoterapeutů vhodný pro malé děti a těhotné i kojící ženy – ty mohou ale většinou bez problémů užívat hluchavku zevně. Při bolestech v krku a zánětech ústní dutiny ho můžeme i kloktat. Při dlouhodobém užívání čaje prameny převážně doporučují si po třech až čtyřech týdnech dát alespoň na sedm dní pauzu.