Na téma zdravosti celeru se napsaly už snad stovky tlustých knih. Je výborným zdrojem vitamínu C, využívá se při mnoha detoxikačních i odtučňovacích kúrách. V kuchyni má samozřejmě také velmi významnou a dalo by se i říci, že nezastupitelnou, roli. No a k tomu všemu se ho dá díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek velmi dobře využít i v domácí kosmetice.
Pleťová maska na velmi suchou nebo dehydrovanou kůži
Půl malého celeru a jedno jablko oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Oloupaný zralý banán a avokádo rozmačkáme vidličkou. Všechny suroviny pečlivě promícháme s pěti lžícemi dobrého medu, třemi lžícemi panenského olivového oleje a stejným množstvím tučnější kysané smetany. Pleťovou masku naneseme na obličej a necháme účinkovat přibližně dvacet minut. Tvář pak opláchneme vlažným mlékem a nakonec ještě teplou vodou.
Pleťová maska na unavenou pokožku
Odřízneme si kousek celeru, omyjeme ho, oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle – měly by toho být přibližně čtyři vrchovaté lžíce. Dostrouháme i stejné množství mrkve a k oběma zeleninám přimícháme lžíci olivového oleje. Vše naneseme na tvář a šíji a necháme čtvrt hodiny účinkovat. Obličej opláchneme teplou vodou, jemně osušíme a nakonec vetřeme oblíbený hydratační krém.
Zesvětlující maska
Malý celer pečlivě oloupeme, omyjeme a nastrouháme na středním struhadle. Přidáme k němu lžíci dobrého medu (lepší je v tomto případě luční nebo například akátový) a jeden větší žloutek. Všechno velmi dobře promícháme vidličkou a naneseme na kůži. Necháme působit dvacet minut a pak ji omyjeme. Kromě zesvětlujícího efektu tato pleťová maska také vyhlazuje a hydratuje.
Celerové tonikum
Odšťavníme omytý a oloupaný celer tak, abychom získali sklenici šťávy. K ní přimícháme čtvrt sklenky dobrého suchého vína (raději neriskujme s nejlevnějšími dovozovými „elixíry“ – naše kůže by za různé chemikálie a cukr moc nepoděkovala). Vše přelijeme do skleničky a používáme denně na hodně znečištěnou pleť. V některých situacích toto tonikum pomáhá i proti akné.
Celer proti lupům
V tomto případě nepoužíváme bulvu, ale celerové listy. Dvě hrsti nasekáme, zalijeme vodou a na menším ohni vaříme přibližně dvacet minut. Tekutinu necháme vychladnout a přecedíme ji. Používáme po mytí hlavy. K odvaru můžeme také přimíchat podobným způsobem připravené odvary z heřmánku (pro světlé vlasy) nebo z ořechových slupek (pro vlasy tmavé).