Celer nesmí chybět v žádné kuchyni. Většinou ho ale využíváme vlastně pouze ve formě jakéhosi koření či řekněme „dochucovadla“ – navíc dokáže částečně nahradit sůl. S intenzivní chutí této zeleniny má jinak velká část populace mírný problém a čistě celerové polévky nebo saláty nepatří v naší zemi k nejoblíbenějším. Ale i ten, komu celer příliš nechutná, by přeci jen mu měl dopřát trochu více pozornosti. Je velmi zdravý a dokonce může pomoci při hubnutí.
Jak zjistili vědci, celer obsahuje více jak osmdesát různých, zdraví prospěšných, vitamínů a minerálů. Asi to mnohé lidi překvapí, ale je v něm velmi mnoho vitamínu C. Celerové listy ho mají výrazně více než například citrusy. Bulva, listy i řapíky jsou skvělým zdrojem tzv. B-komplexu a najdeme v nich také vitamíny A, E a K. Z minerálů můžeme získat hodně fosforu, vápníku, draslíku a zinku. Navíc má celer nezanedbatelné množství hořčíku a železa.
Již kolem pátého století před naším letopočtem byla tato zelenina v antickém Řecku využívána jako léčivo. Navíc šlo o posvátnou bylinu spojenou se smrtí – zmínky o celeru najdeme už u Homéra. Starověcí lékaři ho doporučovali na uklidnění, ale paradoxně také… na něco opačného. Je totiž tradičně označován za přírodní afrodisiakum. Pro Římany byl důležitým kořením a jeho listy navíc používali při výrobě rituálních a smutečních věnců – na tento zvyk můžeme narazit také v řeckém Korintu nebo v Egyptě. Příklady dekorativního užití celeru můžeme vidět například na antických mincích. Dříve se hlavně používaly listy nebo řapíky. Klasické bulvy, jsou relativně mladého data. Pochází až ze sedmnáctého století a byly vyšlechtěny na Apeninském poloostrově.
V dnešní době díky různým výzkumům víme, že celer pomáhá zbavovat tělo škodlivých toxinů. Povzbuzuje metabolismus a souběžně odstraňuje z organismu nadbytečnou kyselinu močovou, která by jinak krystalizovala v kloubech a způsobovala například nevyléčitelnou artrózu. Také podporuje tvorbu žluče, ale zároveň chrání před vznikem žlučníkových kamenů. Pomáhá při trávení a je velmi prospěšný pro ty, kteří mají časté problémy se zácpou. Každodenní jídelníček obohacený o čerstvý celer se doporučuje lidem, kteří mají problémy s vysokým tlakem. A k tomu všemu je celer ještě močopudný, zlepšuje práci ledvin a pomáhá naší psychice v boji se stresem.
No a samozřejmě, jak naznačuje i nadpis, celer je velmi dobrý na hubnutí. Má velmi málo kalorií. U řapíků občas dokonce krouží falešný mýtus o negativních kaloriích, díky kterým čím více jíme, tím více hubneme. Jenže sice je pravda, že řapíkatá odrůda má opravdu minimu kalorií, ale pouze celerem se stravovat nemůžeme, protože bychom si zničili zdraví. Pokud člověk chce správně zhubnout, tak nemusí radikálně měnit jídelníček, či zavádět nějakou drastičtější celerovou dietu. Doporučuje se spíše obohatit naše menu o syrový celer (a to hlavně v řapíkaté verzi), který můžeme přidávat do různých salátů, pomazánek, polévek a nebo chroupat jen tak či s pečivem. Pozor, strouhaný celer černá, je nutno ho promíchat s trochou citronové šťávy. A nejen během hubnutí, ale vlastně kdykoliv, můžeme začínat a končit den celerovým životabudičem, neboli skleničkou celerové šťávy (je nutné vlastnit odšťavňovač) promíchané se šťávou jablečnou (poměr záleží od vkusu, na začátek je rozhodně lepší mít více jablek, abychom si tento nápoj rovnou neznechutili). Někdo při dietách doporučuje přidat ještě trochu mletého chilli nebo pepře, ale je to spíše záležitost chuti než zlepšeného efektu na naše trávení a hubnutí.
Milovníci krásy získané díky přírodě určitě ocení i možnost vyzkoušet celerovou pleťovou masku. Ta přirozeně očistí pleť na tváři a díky ní se budeme cítit mnohem svěžejší. Potřebujeme dvě lžičky nastrouhaného na jemno celeru (častěji se používá řapíkatá odrůda) a jeden žloutek. Obé velmi pečlivě promícháme a poté naneseme na dobře omytou tvář. Masku necháme působit přibližně čtvrt hodiny a poté ji opláchneme vlažnou vodou.