Červený luční jetel

Malý kvítek jetele na louceLuční jetel, zvaný též občas červený, se nejčastěji vyskytuje na loukách, mezích a pastvinách. Jedná se také o velmi významnou pícninu využívanou masově v zemědělství. Díky svým léčivým účinkům má nezastupitelné místo i v  lidové medicíně – drogou je v tomto případě nejčastěji jeho květ.

Většina lidí si myslí, že luční jetel je relativně drobná květinka, ale není to tak úplně pravda. Většinou se sice setkáváme s deseticentimetrovými kvítky, ale výjimkou nejsou ani půl až metrové rostliny. Navíc pod zemí je ještě ukryt velmi mohutný kořenový systém. Květenství, neboli to, co je pro domácí léčitelství nejdůležitější, má dva až čtyři centimetry. Nejčastější barvou je červená, ale výjimkou není ani světle růžový či úplně bílý jetel. Kvete od konce dubna, sbírá se sice celoročně, ale nejkvalitnější jsou vždy mladé kvítky. V květech se nachází flavonoidy, antokyany, fenoly, třísloviny, trocha silic a také vitamíny C a E.

Jetel výrazně ulehčuje odkašlávání, doporučuje se při problémech s astmatem, angíně a  během zánětů průdušek. Kromě toho zlepšuje metabolismus, urychluje trávení a tradičně se podává jako močopudný přípravek. Látky, které obsahuje, by měly pomáhat i s regulací hladiny špatného cholesterolu a při ledvinových kamenech. Červený jetel lze užívat i zevně. Má protizánětlivé účinky a snižuje pocit svědění. Tradičně se přikládal na různé špatně se hojící rány a nežity.

Jako léčivo (a nebo také kloktadlo při zánětech hrtanu či angíně) si můžeme z sušeného červeného jetele připravit čaj. Dvě a půl lžíce drogy zalijeme přibližně šesti sty mililitry vroucí vody, přikryjeme a necháme louhovat asi dvacet minut. Po uplynutí této doby jetelový čaj přecedíme. Podává se půl skleničky třikrát denně třicet minut před jídlem. Kromě dříve uvedených účinků jetel také snižuje nepříjemné pocity provázející klimakterium*. Stejnou tekutinu můžeme vyzkoušet i na omývání různých stroupků. V některých případech díky protizánětlivým účinkům působí jako skvělá očista pro uhrovitou pleť. Velmi užitečná je i v případě otoků vzniklých po štípnutí hmyzem.

* Pozor, červený jetel je velmi šetrný, ale stejně jeho pravidelné užívání by se mělo konzultovat s lékařem. Zvláště pokud již konzumujeme nějaké potravinové doplňky či léky na menopauzu.