Chmel si asi naprostá většina lidí automaticky spojuje se zlatým mokem, který s mírnou nadsázkou patří k mezinárodně nejznámějším symbolům naší vlasti. Ale už málokdo tuší, že se jedná i o tradiční léčivou bylinu využívanou ve fytoterapii už od nepaměti. Má zajímavé účinky, které můžeme vyzkoušet i při domácí léčbě některých potíží. Nejjednodušší a nejpraktičtější je asi příprava chmelového čaje.
Léčivé účinky chmele
Látky, které chmel obsahuje, povzbuzují metabolismus a zlepšují tvorbu žaludečních šťáv. Tradičně se proto doporučují při potížích s trávením a také jako lék proti nadýmání. Ale tím výčet léčivých účinků chmelového čaje rozhodně nekončí. Je to také klasické léčivo podávané léčiteli lidem, kteří trpí nespavostí a nebo je trápí stres. Chmel uklidňuje a uspává – konec konců to může potvrdit asi téměř každý milovník pravidelné konzumace tzv. tekutého chleba. Také může pomoci zmírnit některé nepříjemné příznaky provázející klimakterium, dokáže zklidnit bolest v krku, reguluje hladinu cholesterolu a podle některých výzkumů může zlepšovat činnost jater, ledvin a štítné žlázy. Chmelový čaj lze využít i zevně. Tradičně se obklady napuštěné nálevem přikládají na bolavé klouby a kožní záněty. V kosmetice se chmelové výtažky přidávají do přípravků pečujících o vlasy a pleť, protože pomáhají redukovat nadměrnou produkci kožního mazu.
Připravujeme a pijeme chmelový čaj
Lžičku sušené byliny zalijeme sklenkou vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat přibližně deset minut. Po scezení získáme lehce nažloutlý nálev s nepříliš příjemnou vůní a hodně hořkou chutí. Ale jedná se o léčivo, takže chuť či zápach opravdu tady nehrají velkou roli. Pokud chceme využít blahodárné účinky chmelového čaje na trávicí systém či pro lepší funkci tělesných orgánů, rozhodně bychom ho neměli jakkoliv doslazovat. Jestliže ho popíjíme na uklidnění nebo na spánek, vmíchání malé lžičky medu do vlažné tekutiny nám určitě neuškodí. Při pravidelných potížích s trávením či žaludkem léčitelé obvykle doporučují vypít půl sklenky nálevu před každým jídlem. Na spaní si zase dáme skleničku teplé, ale ne horké, tekutiny půl hodinky až hodinku před tím, než zalehneme do postele (pokud jsme chmelový čaj doslazovali, tak si samozřejmě nesmíme zapomenout vyčistit zuby). Na uklidnění ho popíjíme podle potřeby, ale neměli bychom překročit množství tří skleniček denně.
info: Pozor, bylinky jsou také léčivo, takže jejich časté užívání je rozumné předem konzultovat ještě z nějakým odborníkem, který zohlední i náš zdravotní stav. A týká se to samozřejmě i chmele. Obzvlášť důležité je to u těhotných nebo kojících maminek a lidí, kteří již musí brát nějaké léky.