Lák z rychlokvašek

Klasické rychlokvašky nejsou v naší zemi tak populární, jako okurky nakládané do sladkokyselých nálevů s octem. Samozřejmě mají spoustu příznivců, ale také nemálo lidí má problémy s jejich specifickou chutí a vůní. Je to trochu škoda, protože na rozdíl od octových okurek jsou rychlokvašky opravdu hodně zdravé. A zdravý je také lák, který během mléčného kvašení vzniká.

Trocha historie

Kvašení zeleniny a také její nakládání do soli či octa má již více než pět tisíc let. Podle archeologů existují důkazy, že již kolem roku dva tisíce pět set před naším letopočtem tuto metodu konzervace i přípravy potravin běžně používali ve starověké Mezopotámii. Postupně si asi také všichni všimli zajímavých vlastností nakládané zeleniny i láku a tak můžeme najít zmínky o tom, že slavný dobyvatel Julius Caesar oboje doporučoval svým vojákům, protože věřil, že budou mít pak mnohem více síly a energie. Podle antických legend velkým příznivcem kvašené zeleniny  byla i jeho velká láska Kleopatra. Kromě oslího mléka a medu prý za svou krásu vděčila i pravidelné konzumaci této zdravé lahůdky. Ve středověku si lékaři navíc všimli, že se jedná o jeden z nejlepších ranních léků pro lidi, kteří to předchozí večer příliš přehnali s hodováním a konzumací alkoholu.

Lákem ku zdraví

Za své unikátní vlastnosti lák z rychlokvašek (a vlastně i téměř každé podobným způsobem připravované zeleniny) vděčí již v úvodu zmíněnému mléčnému kvašení. Probiotika, které během tohoto procesu vznikají, velmi výrazně zlepšují kvalitu našeho trávicího systému. Bez jeho správného fungování se například můžeme rozloučit s dobrou imunitou a dříve nebo později náš organizmus začne trpět mnoha dalšími závažnými zdravotními problémy. Pravidelná konzumace láku může navíc regulovat množství lipidů v krvi, pomáhá při potížích se vředy a může částečně chránit organismus před plísněmi a kvasinkovými infekcemi. Léčitelé ho navíc doporučují lidem, kteří trpí častými migrénami, mají problémy s vysokým tlakem a také jako pomocný lék při kašli a nachlazení. Lák je navíc velmi dobrým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a urychluje metabolismus. Naše prabáby ho používaly jako jeden z nejúčinnějších domácích léků proti parazitům.

Zesilujeme účinky láku

Lák můžeme pít samozřejmě rovnou, tak jak ho slijeme ze zeleniny. Ale ještě lepší je jeho účinky trochu vylepšit. Není to nic složitého. Vymačkáme nebo rozetřeme deset stroužků kvalitního česneku. Ty zalijeme přibližně dvěma litry odebraného láku a vše odložíme na deset dnů do chladu a tmy. Denně jednou protřepeme a po uplynutí necelých dvou týdnů máme hotovo. Při odčervování se doporučuje popíjet stopičku tekutiny denně před spaním po dobu jednoho měsíce. Na posílení imunity a zlepšení fungování trávicí soustavy se pije stejně množství láku – ale v tomto případě se popíjí ráno. Podáváme po dobu dvou týdnů a pak na další dva týdny si uděláme pauzu.