Domácí tinktura z kaštanů

Pár kaštanů ještě se slupkou, jsou vhodné pro přípravu tinktury nebo masti - credit Pixabay by AJP Photography

Kaštany ve většině lidí vyvolávají velmi pozitivní myšlenky. Ruku na srdce, kdo z nás si na podzim jen tak nezvedl jeden či dva krásně lesklé hladké plody jírovce a nedržel je chvilku v ruce nebo nepřinesl domů. Doma z nich samozřejmě můžeme vyrobit zvířátka a panáčky pro potěšení našich ratolestí a nebo můžeme sáhnout do receptářů našich babiček. Ty plody kaštanů zpracovávaly na různé léčivé přípravky. Jedním z nich je kaštanová tinktura, kterou se často považuje za jeden z nejúčinnějších domácích léků na různé bolesti a proti křečovým žilám.

Recept na výrobu tinktury z kaštanů

Nepoškozené plody kaštanu omyjeme, osušíme a ostrým nožem nakrájíme na malé kousíčky. Připravenou surovinou naplníme vybranou sklenici do poloviny a vše zalijeme potravinářským lihem o síle šedesát procent. Nádobu uzavřeme a odstavíme na tři týdny až měsíc mimo přímé sluneční světlo. Každý druhý den vše mírně protřepeme. Po ukončení louhování tinkturu z kaštanů přecedíme a rozlijeme do vyvařených tmavých sklenic nebo lahviček. Uskladníme v nějaké tmavším místě. Místo potravinářského lihu je možné připravit tinkturu také z Alpy. Podle některých léčitelů je pro zevní použití ještě účinnější. Oba postupy jsou stejné.

Využití kaštanové tinktury

V lidovém léčitelství se výluh z kaštanů používá nejčastěji pro zlepšení krevního oběhu, regulaci tlaku, jako protizánětlivý lék, při potížích s křečovými žilami a také pro zmírnění bolestí revmatického původu. V takovém případě se podává patnáct kapek denně – třikrát po pěti na lžičce, kterou pak zapijeme skleničkou vody. Kvůli vysokému obsahu alkoholu rozhodně není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy a také lidi, kteří souběžně zažívají nějaké léky. V tom posledním případě je případné podávání tinktury z kaštanů určitě nutné konzultovat nejdříve s lékařem. Velmi časté je také zevní využití. Tinkturou se potírá bolestivé klouby, záněty šlach a namožené svaly. Můžeme ji přidávat do koupelí, kdy přináší úlevu od bolesti a pomáhá bojovat s celkovou únavou. Hodí se také na zábaly proti celulitidě a křečovým žilám.