Fenyklový čaj – účinky, recept

Fenyklový čaj je neocenitelným pomocníkem mladých maminek. Patří mezi tradiční domácí léky pro malé děti a kojící ženy, ale jeho blahodárné účinky mohou využít samozřejmě i dospělí. Podívejme se na to, proč by tento čajík měl být součástí každé rodinné lékárničky.

Za svou oblibu fenyklový čaj vděčí faktu, že během kojení podporuje laktaci a hlavně je tradičním babským lékem na různé koliky, které tak často pronásledují miminka. Dospělí by po něm měli sáhnout v situaci, když je trápí nadýmání a nebo mají nějaké problémy s trávením. Ale to není všechno. V dnešní době plné stresu se nám hodí i jeho schopnost uklidnit rozbouřené nervy, takže pokud se vracíme z práce z hlavou jako „pátrací balón“ a nevíme, jak se uklidnit, uvařme si šálek fenyklového čaje a hned svět začne vypadat růžověji. Navíc pomáhá odkašlávat, takže může pomoci i při nachlazeních doprovázených mokrým kašlem. Má močopudné účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje vitamín C, B1, kyselinu listovou, draslík a samozřejmě i vlákninu. Kromě přípravy čaje, můžeme fenykl používat při vaření.

A jak připravit fenyklový čaj? Je to tak jednoduché, že to snad ani jednodušší být nemůže. Vezmeme si zarovnanou lžíci fenyklových semínek, které v hmoždíři rozdrtíme (díky tomu z něj dostaneme výrazně více léčivého účinku), nasypeme do hrnečku, zalijeme vroucí vodou a necháme čtvrt hodinky louhovat. Po přecezení vypijeme. Alternativou čaje je odvar, kde stejné množství nadrceného fenyklu povaříme se stejným množstvím vody také patnáct minut. Odvar podáváme po lžičkách třikrát denně. Pro lepší trávení se doporučuje účinky kopru zesílit heřmánkem – použijeme stejné množství bylin, jen od každé polovičku čil půl lžíce. A pokud nás bolí v krku, můžeme místo čaje udělat fenyklovou inhalaci s anýzem. Čtyři nadrcené lžíce semínek obou bylin zalijeme litrem vroucí vody a na malém plamínku deset minut povaříme. Vše přelijeme do mísy a když má pára snesitelnou teplotu, pod ručníkem zhluboka dýcháme léčivé silice.

info: fenyklový čaj je užitečný přípravek pro děti, který se používá už mnoho staletí, ale i v tomto případě bychom měli být opatrní a pozorovat, jestli se neobjevuje nějaká alergická reakce. Případně jeho užívání konzultujme s pediatrem.

1 komentář u „Fenyklový čaj – účinky, recept“

  1. fenykl harmonizuje tělo organismus

Komentáře nejsou povoleny.