Jak dodržet novoroční předsevzetí

Každý rok si o silvestrovské půlnoci slibujeme, co všechno vše se v našem životě změní. A o tři sta šedesát pět dní později se většinou situace v téměř nezměněné podobě opakuje. Přitom novoroční předsevzetí jsou opravdu velmi zajímavá možnost, jak v životě něco změnit k lepšímu, jen převážně k tomu nepřistupujeme správně. Podívejme se na desatero, které nám s předsevzetími konečně pomůže.

1. novoroční předsevzetí neděláme pro nějaké konkrétní datum, ale pro sebe. Proto nemusíme zarputile lpět na tom, aby se vše radikálně změnilo hned prvního ledna, ale můžeme změny zavádět postupně. Zvláště u různých záležitostí, které jsou spojené se zlozvyky, jako je kouření, pití či jídlo, den po silvestrovských radovánkách není moc dobrý pro extrémní kroky.

2. nemá smysl si dělat nekonečný seznam přání, je lepší se zaměřit pouze na pár věcí, které zrovna považujeme ve svém životě za nejdůležitější.

3. měli bychom být co nejpřesnější. Například prohlásit, že příští rok budeme více cvičit, je sice krásné, ale ve skutečnosti to vůbec nic neznamená. Mnohem lepší je říci, že například každý den začneme pětiminutovou rozcvičkou a nebo, že vždy po práci půjdeme na půl hodiny běhat. Také je rozumné se držet při zemi, když se nám podaří splnit něco méně náročného, budeme mít příště větší motivaci pro vyšší cíle.

4. než se rozhodneme pro nějaké novoroční předsevzetí, měli bychom pečlivě popřemýšlet, jestli máme opravdu dost sil a vůle, abychom je dokázali splnit. Je sice velmi snadné si slíbit, že přestaneme jíst všechny sladkosti, ale možná by bylo rozumnější říci, že nebudeme mlsat po večerech při televizi (díky tomu nebudeme mít po každém dortíku někde na návštěvě výčitky svědomí a tendence vše hodit za hlavu).

5. bylo by rozumné si naplánovat také první kroky, jak novoroční předsevzetí budeme realizovat. Například, když si řekneme, že přestaneme kouřit, tak se zbavme popelníků, zapalovačů, kupme si nějaké náplasti, bylinkové čaje etc.

6. sice v prvním bodu je uvedeno, že se nemusíme dogmaticky držet prvního ledna, ale na druhou stranu nic se nesmí odkládat do nekonečna, protože nakonec bychom se na jakékoliv předsevzetí vykašlali. Jestliže nezačneme hned od začátku, určeme si na leden jasný plán a termíny, kdy začneme změny ve svém životě postupnými kroky realizovat.

7. o plánech poinformujme naše blízké. Jejich podpora je důležitá pro úspěch a navíc nám budou průběžně připomínat, co jsme si předsevzali.

8. malý hřích by neměl znamenat konec plánů. Člověk není dokonalý, chyby se stávají všem a jsou pro nás možností, jak se do budoucna poučit.

9. napišme si někam, co vše se díky uskutečněným předsevzetím v našem životě zlepší. Kartičku s těmito informacemi mějme někde na viditelném místě.

10. trpělivost hory přenáší. Podle psychologů vždy trvá nějaký čas, než si vypěstujeme nový návyk. Většinou se mluví o třech a čtyřech týdnech. Po tuto dobu se pravděpodobně budeme muset do změn trochu nutit, později již nám vše půjde samo.