Krásná i bez makeupu

V tištěných i internetových médiích určených pro ženy a dívky můžeme objevit nesčetné množství rad, jak se krásně namalovat, jak z pomocí makeupu podtrhnout tu či onu křivku tváře nebo zamaskovat tamtu či onamtu vadu. Poslední dobou se dokonce stalo velmi módní cosi, co se nazývá přirozené líčení. Ve skutečnosti to ale s přirozeností nemá moc společného. Ta se totiž obejde úplně bez makeupu.

Život bez líčení má čtyři velké výhody. Za prvé ušetříme spoustu peněz. Pravidelné dokupování pudrů, řasenek, rtěnek, tužek, pomád etc. stanoví nemalou zátěž pro každou peněženku. Pokud si vystačíme s krásou, kterou nám nadělila příroda, všechny tyto výdaje odpadnou. Za druhé ušetříme nemalé množství času. Opravdu. Stačí si spočítat, kolik minut trávíme každý den před zrcadlem jen proto, abychom se nalíčili a odlíčili a pak to vynásobit počtem dnů v měsíci. Ve většině případů zjistíme, že jen na makeup věnujeme měsíc co měsíc minimálně jeden celý den. Asi každý si dokáže představit desítky či stovky jiných, mnohem zajímavějších, činností, které by se za tu dobu daly udělat. No a nesmíme také zapomínat na to, že neustálé používání různých líčidel znamená i to, že svou pleť každý den vystavujeme účinkům různých chemikálií, které našemu zdraví rozhodně neprospívají – navíc musíme pak kupovat a používat mnohem více dalších přípravků, kterými negativní působení různých látek minimalizujeme. No a také nesmíme zapomenout na větší psychickou pohodu, která přijde ve chvíli, kdy začneme akceptovat svůj vzhled a nebudeme si dodávat „malováním“ falešné sebevědomí.

A jak bychom měli postupovat, aby vynikla naše přirozená krása i bez použití jakýchkoliv líčidel? Je to souběžně velmi jednoduché a zároveň dost složité – přinejmenším na začátku. Základem je totiž dostatek spánku spojený s dostatečným pitným režimem (musíme se přitom vyhýbat syceným, slazeným a uměle barveným nápojům), zdravou výživou a zdravým způsobem života. Snadno se to řekne, ale v dnešní stresující době je realizace mnohem těžší. Přesto výsledek stojí za to a navíc tím celkově prospějeme svému zdraví. Efekty se nedostaví ze dne na den, ale už během deseti dnů až dvou týdnů bychom měli vidět, že celkově začínáme vypadat výrazně lépe a zdravěji. Navíc nesmíme zapomínat na péči o pleť. Dvakrát denně bychom měli pořádně umýt obličej a také ho pravidelně ošetřujeme různými hydratujícími přípravky (nemusí být z drogerie, mnoho čistě přírodních masek a krémů má podobný efekt). Zvýšenou pozornost také věnujeme řasám a vlasům – správně dobraný účes dokáže kouzla.