Domácí mandlový olej

Mandlový olej má velmi široké využití v kosmetickém průmyslu a samozřejmě díky svým skvělým vlastnostem získává stále větší popularitu i při domácí péči o pleť a vlasy. U většiny lidí nevyvolává alergické reakce, rychle se vstřebává a navíc obsahuje velmi širokou škálu zdraví prospěšných látek. Pro kosmetické účely ho můžeme velmi snadno vyrobit i v domácích podmínkách.

Připravíme si dvě sklenice nepražených mandlí (nejlepší jsou čerstvé a nepřesušené) a dvě lžíce kvalitního panenského oleje. Jeho výběr záleží na osobních preferencích a také na tom, jaké další vlastnosti chceme mandlovému oleji přidat. Pokud si nemůžeme vybrat, pro první pokusy určitě stačí olivová klasika. Mandle nasypeme do mixéru a na pomalých obrátkách je mixujeme. Co nějaký čas oškrábeme nánosy na stěnách a pokračujeme, dokud se nám nepodaří získat téměř kompaktní hmotu. V té chvíli nastavíme vyšší obrátky a postupně přidáváme vybraný panenský olej. Když se vše dokonale promíchá a má konzistenci jakési pasty, stěrkou vše přeložíme do vybrané skleničky, kterou odložíme někam do tmy na přibližně dva týdny (den či dva více nebo méně jsou v tomto případě celkem jedno) . Během této doby se nám od mandlové drti oddělí olej, který si přelijeme do lahvičky a uskladníme. Zbylou hmotu můžeme přidávat do různých jídel, kde bychom jinak použili mleté mandle.

A k jakým kosmetickým účelům potom náš domácí mandlový olej můžeme používat? Nadšení určitě vzbudí u milovníků olejování vlasů, stačí ho jen nanést na mokrou hřívu, nechat půl hodiny účinkovat a pak vše omýt oblíbeným šampónem. Velmi malé množství můžeme jednou za dva až tři dny nanést i na suché vlasy a rozetřít – přidává jim lesk a působí mnohem hebčeji. Pokud máme problémy s příliš suchou kůží, stačí do ní pravidelně vtírat trochu čistého mandlového oleje a situace by se měla zlepšit. Lze z něj také připravit regenerační a vyživující masku smícháním s medem a čerstvě vymačkanou citronovou šťávou – použijeme stejné množství každé suroviny, na jednu dávku by mělo stačit po lžíci. Tu naneseme na kůži a necháme dvacet minut účinkovat. Po uplynutí času vše omyjeme vlažnou vodou a ošetříme oblíbeným krémem. No a pokud mandlový olej promícháme s cukrem a troškou soli tak, aby nám vznikla kašička, máme po ruce velmi kvalitní peeling, kterým jemně promasírujeme problematické partie.