Jak působí úplněk na zdraví

Zvláštního vlivu úplňku na člověka si všimli už naši prapředkové před mnoha tisíci lety. Svědectvím nejsou jen různé legendy o vlkodlacích, čarodějnicích a záhadných stvůrách. Záležitostí se velmi vážně zabývali i takoví velikáni antické civilizace jako Aristoteles či Plinius starší. A to, že úplněk jistý vliv na lidské zdraví určitě má, potvrzují i moderní vědecké výzkumy.

Samozřejmě nemusíme se obávat, že by se nějaký soused během novu začal svlékat, obrůstat srstí a výt na Měsíc. Toto věda rozhodně nepotvrdila a o podobných případech si počteme jen v nějaké fantasy literatuře či starých legendách. A jestli si nějaké milovnice starých zvyků či pohanských náboženství udělají sabat zrovna o úplňku, to je také záležitost jejich svobodného rozhodnutí, ale ne přímého vlivu Luny. Její působení na zdraví a organismus poznáme na jiné věci – tou je spánek. Asi každý slyšel o tom, a nebo se to stalo přímo jemu, že během úplňku se výrazně hůře spí a usíná.

Dlouhou dobu se tento relativně obvyklý problém připisoval spíše pověrčivosti a nebo přímému ostrému svitu Měsíce do okna místnosti, ve které spíme. Takže klasické doporučení znělo, dát si něco na spaní a pořádně zatáhnout záclony. Jenže vědci při zkoumání tohoto zajímavého fenoménu zjistili, že u nemalé části lidí ani jedna z rad pořádně nefunguje. I když si dají něco na spaní  (a je celkem jedno, jestli se jedná o přírodní přípravek či lék), tak stejně spánek není příliš kvalitní a ráno se probudí unavení a rozlámaní. A stejné je to i v případě, když ložnici pečlivě zatemní.

Ukázalo se, že velkou roli zde hraje melatonin, hormon který pomáhá řídit funkci rytmů den a noc. Jeho tvorba v těle klesá s věkem a v mnoha případech také s příchodem úplňku. Někdy také během může dojít k narušování NREM fáze, díky které se právě v takových dnech nejčastěji objevují velmi známé problémy s náměsíčností. Bohužel v této záležitosti věda je stále v počátcích. Všechny dopady na zdraví* ještě nejsou příliš pečlivě prozkoumány a tím pádem zatím neexistuje nějaké univerzální doporučení, jak během úplňku postupovat.

* potíže s usnutím jsou nejznámější a také asi nejlépe zdokumentované. Ale během úplňku si mnoho lidí stěžuje i na obecnou podrážděnost, bolesti zad, migrény, slzení a také různé žaludeční či trávicí obtíže.