Jak zastavit škytání

Škytání, neboli náhlé a převážně spontánní stahy bránice,  může vyvolat mnoho různých faktorů. Nejčastěji bývají na vině sycené nápoje a stres i když příčen může být více. Bohužel neexistuje jedna jediná dokonalá metoda, kterou by se je dalo zastavit. Na každého účinkuje něco jiného a často se stává, že dříve osvědčený způsob někdy na škytavku nezabere. Proto je dobré znát co největší množství různých triků, které otravné škytání pomohou ukončit.

1. docela dobře účinkuje ucpávání uší. U někoho je stačí zacpat co nejpečlivěji a držet, dokud se škytání nezastaví, na dalšího působí, když uši v pravidelném rytmu ucpává a uvolňuje.

2. když škytajícího člověka pořádně vystrašíme, většinou se problém skončí. Musí to být skutečný úlek nikoliv sehraná scénka.

3. nepříliš známou, ale přitom celkem účinnou metodou je polknutí lžičky obyčejného cukru bez zapíjení. Musíme ji dát co nejdál do úst (ale nesmíme se dávit), překlopit a polknout.

4. klasikou je pití vody (nesmí být sycená). Někomu pomáhá polykání malými hlty, na dalšího zabere „lemtání“ a ještě u jiných lidí se úspěch dostaví po obyčejném kloktání.

5. další velmi tradiční metoda je zadržení dechu. Převážně je ho nutné několikrát za sebou opakovat, vždy se snažíme vydržet bez dýchání co nejdéle. Většina lidí si přitom ještě stiskne nos. Překvapivě, u některých lidí zabírá i opak a škytání zastavuje pomalé a pravidelné dýchání.

6. můžeme se také pokusit co nejvíce vyplazit jazyk a pak hýbat s ním z jedné strany na druhou, dokud škytání nepřestane.

7. na někoho účinkuje, když se začne lechtat na patře. U hodně lechtivých lidí stačí jazykem, ti méně lechtiví mohou vyzkoušet čistítka do uší (nepoužitá samozřejmě).

8. jestliže máme po ruce papírový pytlík, můžeme do něj začít vdechovat a vydechovat, po nějaké chvíli by měla škytavka sama odeznít – pozor po dvou třech minutách takového dýchání musíme nabrat čerstvý vzduch.

9. škytání pomohou zastavit i různé přípravky určené na pálení žáhy. Nevýhodou je, že zabírají relativně pomalu.

10. někdy se stačí jen položit a snažit se co nejvíce uklidnit.