Škytavka u dospělých – domácí léčba

Asi to známe všichni. Chceme něco říci a nebo se nadechneme a najednou nás přepadne nepříjemná škytavka, která se nechce zastavit. Příčiny mohou být různé a zoufale škytajícího nebožáka převážně nezajímají, pro něj je nedůležitější rychlá léčba iritujícího problému. Podívejme se na domácí způsoby, jak škytavku zastavit, které docela slušně fungují u dospělých. Pro miminka, která ještě ničemu pořádně nerozumí z pochopitelných důvodů moc vhodné nejsou.

1. naprosto nejčastěji se škytavka u dospělých léčí zadržováním dechu. Stačí jen pořádně nabrat vzduch do plic a snažit se bez dýchání vydržet co nejdéle. Často je nutno tento proces několikrát opakovat, než nám opravdu zabere. Pokud neumíme moc zadržovat dech, občas pomáhá i klidné, pomalé, hluboké a pravidelné dýchání.

2. další populární léčba spočívá v pití různých tekutin. Aby byla úspěšná, tak bychom si měli dávat velký pozor na to, co pijeme. Nejlepší je obyčejná studená voda (samozřejmě bez bublin), ale na škytavku si můžeme dát i nějaký chladný čaj. Naplníme skleničku a pak si velmi rychle uděláme přibližně deset malých hltů – mnoho lidí nenechá dopustit na brčko.

3. pokud nás nikdo nepozoruje a nebo jsme obklopeni jen blízkými lidmi, kteří pro různé zvláštnosti mají pochopení, můžeme široce otevřít ústa a několikrát za sebou co nejdál vyplazit jazyk. Škytavka by po chvíli měla přestat.

4. můžeme také zasunout prsty do obou uší a nechat je tam přibližně půl minuty. Podobný efekt má i mačkání měkké kůže za ušním boltcem (souběžně na obou stranách).

5. k nosu a ústům přiložíme složené dlaně, vytvoříme si jakousi hůře prodyšnou masku a pak pomalu dýcháme, zvýšíme tím obsah kysličníku uhličitého v plicích, který může škytavku zastavit.

7. dobrým pomocníkem může být i zmrzlina a nebo si dáme dvě tři lžíce něčeho hodně hustého, případně i trochu lepivého a souběžně hodně sladkého, co se nám pokud možno i trochu zachytí na patře.

8. pomáhají nejen mlsy, podle mnoha lidí jsou mnohem účinnější věci, které nám spíše zkřiví ústa znechucením, ale souběžně zastaví škytavku. Doporučuje se hlavně ocet (pár lžiček), žvýkání tlustého plátku citronu a nebo lák z hodně kyselých okurek.

9. mnoho dospělých určitě potěší i tip, aby se při potížích dlouze políbili se svým partnerem. Škytavka by měla zmizet jako mávnutím kouzelného proutku a přitom bychom měli potěšit sebe a svou lásku.

10. pokud nám to prostory a společnost umožňují, stoupneme si, rozkročíme, předkloníme a pokusíme se dát hlavu mezi kolena.

info: škytavka se zastavit dá, ale jedná se o problém individuální a převážně trvá nějaký čas, než zjistíme, která konkrétní léčba je pro nás nejlepší. A rozhodně neuškodí, když budeme několik metod kombinovat – například tradičně se doporučuje rychlé pití spojené s ucpáváním uší.