Škytavka u novorozence a kojence

Škytající nemluvně je naprosto normální jev. U novorozence se škytavka objevuje nejčastěji, s přibývajícími týdny a měsíci se frekvence škytání u kojenců postupně zmenšuje. Není nutno nijak panikařit, tuto reakci má už plod v maminčině bříšku.

Příčiny škytavky bývají různé. U novorozence jsou to, pro někoho možná překvapivě, úplně stejné důvody, jako u dospělých. Jen malé děti bývají výrazně citlivější, proto se s škytáním u nich setkáváme většinou několikrát za den, zatímco my máme problém málokdy častěji než jednou do měsíce. Nejčastěji za to může polykání vzduchu. Například při kojení, zvláště pokud robě není správně „přisáto,“ s každým hltem mléčka jde do jeho bříška také určitá dávka vzduchu.  Při krmení z lahve většinou se škytavka zesiluje, když má dítko příliš velký otvor  v dudlíku a nebo díky neúplnému naklonění není dudlík dokonale vyplněn pokrmem. Dítko také začne více škytat po jídle, když má přeplněný žaludek a jeho organismus je trošku pozadu s trávením. Škytavka se též objevuje při větším ochlazení organismu, například po koupeli a také když se nám drobeček hodně směje. Někdy se také stane, že konkrétní příčinu nenajdeme, ale nejčastěji je to prostě ten vzduch.

A jak by se škytavka u malých dětí měla řešit? Samozřejmě když známe příčinu, tak je to jednodušší. Některé věci se samozřejmě vylepšit mohou. Logické je například zlepšení techniky kojení a nebo krmení z lahve. Také při koupání či převlékání novorozence si můžeme dávat větší pozor a dělat to například v dobře vytopené místnosti, kde nedojde k velkým teplotním skokům. Dále po krmení necháme dítko vždy „odkrknout.“ I když spěcháme, udělejme si na to čas. Stačí ho prostě položit na naše rameno a jemné mu poklepávat na zádíčka. Pokud kojíme, tak se škytavka dá také často zastavit i tím, že novorozence na krátko přiložíme k prsu a díky správnému rytmu polykání se u něj situace uklidní. Pokud je bříško kojence přecpané dobrým jídlem, tak nepomůže nic jiného než čas, kdy se mu část pokrmu podaří strávit. V této situaci můžeme vše trošku urychlit tím, že budeme „mímo“ nosit na rukou ve svislé poloze. Pokud se nám drobek rozškytá, protože prochladl, tak ho prostě … zahřejeme. Občas vše urychlí kojení nebo teplý nápoj.

Jak už bylo uvedeno na začátku, škytavka u novorozence i kojence je něčím naprosto normálním, s čím se musíme naučit žít. Jsou jen vlastně dvě věci, které by nás měly znepokojit. Jednou z nich je škytavka, která ne a ne přestat několik hodin bez ohledu na to co děláme. Druhým případem je škytání, které znemožňuje každodenní kojení nebo spánek u novorozence. V obou situacích raději vyhledáme dětského lékaře, aby vyloučil případné závažnější problémy s trávicím systémem, jako je například reflux.