Ublinkávání u kojenců

Ublinkávání kojenců po jídle znají nejen rodiče malých dětí, ale i ti, kteří byli svědky jejich krmení. Robátko se dobře napapá, vypadá velmi spokojeně, ale po chvíli najednou vidíme, že mu z pusinky něco teče. Je to nějaký závažný problém, který by se mělo řešit nebo jde o úplně obyčejnou záležitost, kterou vyřídíme otřením pusinky?

Obecně se dá odpovědět, že se téměř vždy jedná o naprosto přirozenou reakci, kterou opravdu není nutno nějak radikálně řešit.  Ublinkávání způsobují hlavně dvě věci. Jednak u kojenců ještě nemáme rozvinutý trávicí systém a navíc miminka jsou většinou velmi žravá a nedočkavá a tím pádem se při krmení do jejich bříšek dostane také velké množství vzduchu. A ten, sice jde dovnitř rychle, ale po chvilce se snaží dostat podobně rychle ven a vytlačuje pokrm. No a dítko si pak prostě trošku ublinkne. Přímo po jídle mu z pusy vyteče vlastně skoro čisté mléko, pokud k ublinkávání dochází později, tekutina má již trochu jinou konzistenci, protože je částečně strávená.

Existují i další příčiny, které mohou výše popsanou přirozenou reakci zesilovat. Například matka vytváří příliš mnoho jídla, které miminko nedokáže pohodlně polknout, snaží se hltat a pumpuje do sebe ještě více vzduchu a navíc po krmení má plnou pusu mléka. Také se může stát, že je kojenec překrmený a jeho žaludek nedokáže nadměrné množství potravin strávit a proto je vrací zpět. Občas problém zesílí i špatná poloha při kojení, kdy dochází k nějakému tlaku na žaludek miminka. Pokud naše dítko ublinkává často, hlídejme si, aby jeho hlavička byla vždy výše než bříško. Mezi závažnější příčiny ublinkávání patří alergie na nějakou látku, která je v jídle obsažena. Týká se to i mateřského mléka, které může obsahovat i pro dítě nežádoucí substanci z matčina pokrmu. Tuto situaci dost často doprovází také koliky a jiné žaludeční problémy. No a samozřejmě vše může způsobovat nebo zesilovat  nějaká nemoc nebo otrava, která je ale již individuálním a nepříliš obvyklým problémem.

Omezit ublinkávání u kojenců můžeme relativně jednoduše. Jev sice nejpravděpodobněji nevymizí, ale množství vracené (či přímo zvracené) potraviny bude minimální. Rada je klasická a ověřená staletou ne li tisíciletou praxí.  Po každém jídle si hodíme nějakou plenu či utěrku na rameno, hlavičku dítka o ně opřeme a necháme ho řádně odříhnout.  Je možno mu přitom pomoc masáží zádíček nebo jemným poklepáváním. Pokud zpozorujeme, že to nestačí a dítě stále ublinkává, rozdělme krmení na dvě části a přibližně v polovině udělejme přestávku. Při té pauze ho nechme odkrknout stejným způsobem.  Pokud ani to nepomůže a nebo pozorujeme, že jde spíše o pravidelné zvracení, navštivme dětského lékaře, který určí další možné příčiny problému a rozhodne o nejlepším řešení.