Prdíky u novorozenců a také u starších miminek velmi často znamenají koliku. Začne to většinou tak, že dítko po jídle krčí nožky, pláče a je neklidné. Vypouštění větrů tělíčku uklidňuje bolavé bříško a křeče trávicího traktu a zbavuje se nadbytečného vzduchu ve střevech. Kolika vyvolává prdíky nejčastěji, ale jejich příčinou může být i například stres nebo paraziti v trávicím systému.
Kolika může mít různé příčiny. Problémy s laktózou, nějaké látky z matčiných potravin, které netoleruje tělíčko miminka, nedorozvinutý trávicí systém nebo alergie. Prdíky mohou způsobit i výše zmíněný stres či paraziti, ale také například hltavé jezení, během kterého se dítku do těla dostane nadměrné množství vzduchu. Své může přidat i nepravidelné krmení. Pokud dítěti dáváme příliš mnoho vitamínu C, také se může objevit tento problém s trávením. Pokud chceme omezit riziko výskytu kolik a prdíků, rozhodně je dobré na čas kojení v jídelníčku omezit hrách, fazole, čočku, klíčky, otruby, zelí, kapustu, květák, brokolici, špenát, lilek, patizony, růžičkovou kapustu, celer, mrkev, rozinky, švestky a meruňky.
U novorozenců, kteří trpí tímto problémem pozorujeme silně napnuté bříško a prdíky také může doprovázet krkání, kterým se dítě zbavuje nadbytečného množství vzduchu a snaží si ulevit. Je možné, že si dítě při pšoukání také „ustřelí“ do plenky, není to nic nenormálního, ale pokud je průvodním efektem také silný průjem, tak hlídáme přísun tekutin a při delším trvání navštívíme dětského lékaře. Obecně menší pšoukání je norma, silný zápach a další doprovodné efekty už normální být nemusí, zvláště pokud se nám zdá, že v bříšku miminka se něco přelévá ze strany na stranu.
Léčba tohoto neduhu u miminek není příliš náročná – samozřejmě za předpokladu, že prdíky nejsou jen vedlejším jevem nějakého závažnějšího onemocnění. Na prvním místě by si maminka při kojení měla hlídat vlastní jídelníček a kromě výše vypsaných potravin případně také kontrolovat, jestli ještě nějaké další jídlo jejímu drobečkovi neškodí (a nevyvolává také třeba alergickou reakci). Na druhém místě rozhodně nesmíme zapomenout na správné odříhnutí po každém krmení hladového tvorečka. Asi nejčastější je držení dítka na rameni, ale je možné to učinit i vleže na kolenou či dokonce na klíně v sedě.
Pokud už k problému došlo, je dobré vyzkoušet velmi jemnou masáž dětského bříška kruhovými pohyby. Neuškodí si ruce natřít troškou olivového oleje. Během této masáže je dobré, aby miminka měly nohy přikrčené k bříšku a tím ulehčovaly odstranění nadměrného vzduchu. Samozřejmě nic z toho nesmí být silou a křečovitě a také bychom našim chováním neměli dítko stresovat. Občas se doporučuje fenyklový čaj a to už u velmi malých dětí. Pro jistotu na začátku by ho měla vyzkoušet kojící maminka a po několika bezproblémových dnech případně i novorozenec. U starších miminek je možno vyzkoušet heřmánkový čaj – ale zase je lepší, když ho nejdříve začne do své stravy přidávat kojící matka. Použití libovolné byliny je dobré nejdříve konzultovat s dětským lékařem. To co je dobré pro jedno dítě, nemusí být ideální pro to naše zlato.