Jak zesvětlit či odstranit pihy

V nejmladším věku jsou pihy rozhodně velmi roztomilé. Přidávají dítěti takový rošťácký výraz. Ale s postupem let, začínají být tyto pigmentové skvrny pro velkou část lidí esteticky nežádoucí. A pak se začíná velké přemýšlení jak tu zatracenou pihatost odstranit nebo alespoň co nejvíc zesvětlit.

Pihovatost rozhodně neznamená nějaký závažný zdravotní problém. Je to de facto menší kožní vada (nejspíš genetického původu), kterou způsobuje nerovnoměrně rozložený pigment. Nejčastěji se objevuje u lidí se zrzavými či blond vlasy a s modrýma očima. První pihy se převážně objevují kolem čtvrtého až pátého roku života a jsou viditelné hlavně na světle jako nahnědlé pigmentové skvrnky. S přibývajícím věkem jsou trochu výraznější. Během léta mají sytější barvu, v zimě mírně ustupují a také se zmenšuje jejich počet. Od vyvrcholení puberty začíná jejich množství ustupovat, není neobvyklé, že v dospělosti postupně samy téměř vymizí.

V prodeji existují krémy na pihy a také je možno problém (ale je to opravdu až tak velký problém ?) řešit laserem. Příroda má ale i v této situaci několik svých vlastních řešení. Jednou možností jsou bylinkové čaje. Vezmeme pět dílů lipového květu, pět dílů kůry bílé vrby, pět dílů řebříčku, tři díly máty, tři díly šalvěje, dva díly nátržníku a stejné množství tymiánu. Vše pečlivě promícháme a uzavřeme si do čisté suché sklenice na pozdější užívání. Jednu lžičku zalijeme šálkem vody, povaříme tři minuty a po přecezení vypijeme. Užívá se třikrát denně čtvrt hodiny před jídlem. Další směs vytvoříme ze stejného množství meduňky, řebříčku, máty a macešky. Po promíchání a uskladnění odebereme lžičku, zalijeme šálkem vroucí vody a půl hodiny necháme louhovat. Denně vypijeme jeden šálek – pro lepší chuť je ho možno osladit medem nebo malinovou šťávou.

Existují také různé babské rady, které pihy odstraňují, či alespoň je trochu zesvětlí. Například je dobré vymačkat šťávu z většího nastrouhaného křene a touto tekutinou pokožku potírat (je dobré si každý den připravit novou šťávu). Pokud nemůžeme z křenu dostat dostatek šťávy, je možné také dvě lžíce nastrouhaného kořene zalít sklenkou vinného octa a na tři dny odložit na slunečné místo – potíráme necezenou směsí. Také je možno několikrát denně potírat pokožku měsíčkovou tinkturou. Tu je možno buď koupit nebo vyrobit z hrsti květů měsíčku měsíc macerovaných v litru čtyřiceti procentního alkoholu – před potíráním je dobré ji ještě zředit v poměru 2-3:1 s vodou. Dále může pomoci potírání šťávou z citronu či obklady z okurkových slupek. V létě, když zrají lesní jahody nebo borůvky, naše babičky doporučovaly namazat obličej rozmačkanou kašičkou z těchto plodů (nemusí to být směs, použijeme co máme), po hodině omýt a na noc si namazat tvář podmáslím – případně podmáslím rozmíchaným s pár kapkami citronu. Dá se použít také zelenou petrželku a to tak, že plnou hrst zalijeme dvěma sklenicemi vody,  necháme přejít varem a chvíli louhujeme –  užívá se dvakrát denně. U všech těchto receptů je jen dobré si nejdříve ozkoušet (např. za uchem), jestli náhodou nejsme na něco mírně alergičtí, abychom za vyhánění pih nezaplatili nějakými nemilými problémy. A malá nejjednodušší rada na konec, pokud jsou pro vás pihy opravdu velký problém, omezte v maximální možné míře opalování – zvláště pokud jde o pihatá místa.