Jakou vybrat kojeneckou láhev

Kojení je pro miminko nejzdravější, to už dnes nezpochybňuje nikdo. Bohužel ne v každém případě je možné, někdy mateřské mléko musí zastoupit kojenecká láhev a různé speciálně připravené mléčné směsi. Rodiče se převážně koncentrují na tom druhém, ačkoliv se dá říci, že mléka jsou si obecně velmi podobná (a jejich kvalitu je neustále hlídána různými institucemi). K lahvím zase přistupujeme spíše macešsky, i když jejich správný výběr je velmi důležitý.

V obchodech můžeme narazit na nepřeberné množství kojeneckých lahví s různými objemy a tvary. Už tady bychom měli vybírat pozorněji. Nehledíme na to, co se nám líbí či připadá zábavné, barvičky či obrázky by nás také neměly moc zajímat. Důležité je to, aby se nám láhev dobře držela. Raději si vyzkoušejme několik, převážně jsou pohodlnější ty užší – ale tady záleží hodně na tom, jak velkou máme dlaň. Také by měly mít širší hrdlo, aby umožňovaly jednoduché čištění a mytí. Velikost nezáleží jen na věku miminka, ale i na jeho apetýtu, takže tady je to spíše o zkušenosti – i když na první dva tři měsíce bychom čtvrt litrovou neměli potřebovat.

Zohlednit bychom měli i materiál. Na jednu stranu plastové láhve jsou lehké a tím pádem se s nimi skvěle manipuluje, na druhou, přinejmenším dokud dítě krmíme sami, raději bychom měli sáhnout po skleněné. Přeci jen plast má svá rizika, navíc se mnohem jednodušeji může poškrábat a ve škrábancích mohou zůstávat zbytky starého jídla. Toto nebezpečí u moderních kojeneckých lahví ze skla nehrozí. Bohužel jsou výrazně těžší a také se snadno po pádu rozbijí, takže v pozdější době stejně asi přejdeme na plast. V posledních letech se stávají čím dál tím oblíbenější lahvičky silikonové, ale také spíše až pro starší nemluvňata, která se krmí již přinejmenším částečně sama.

Existují i různé zajímavé vynálezy, ale mají vždy svá pro nebo proti. Například zakřivené lahvičky mohou být vhodné pro děti, které často trpí kolikami, na druhou stranu se mnohem hůře myjí a dokonalá hygiena je u miminek půl zdraví. Problém s čištěním se týká i lahviček s otvorem uprostřed, jejich výhodou je zase to, že se malým dětem převážně mnohem lépe drží. Na pravidelné potíže s mytím zase mohou být řešením moderní kojenecké lahve, kterým lze odšroubovat dno.