Jaký vybrat dětský nočník

Když už se rozhodneme, že nadešel pomalu čas, kdy naše dítě odloží pleny, musíme samozřejmě pořídit také nějaký vhodný nočník. V obchodech je obrovské množství různých typů, které se od sebe někdy i velmi výrazně liší, proto bychom měli vědět, čim se hlavně při jeho výběru máme řídit.

Na začátku je nutno použít normální selský rozum a přistupovat k problému pragmaticky. Když sami navštívíme toaletu, potřebujeme, aby nám blikala, zpívala, skákala, bzučela a jiným způsobem „obohacovala“ naši koncentraci nebo nám hrála na konci fanfáru? Odpověď je pro devětadevadesát procent populace asi naprosto jasná. A stejně bychom měli hledět i na nočníček. Veškeré akce navíc jsou ve skutečnosti zbytečné, dítě budou rozptylovat a také bez jediného racionálního odůvodnění prodlouží proces výuky chození na nočník. Naše dítko by se mělo naučit, že čůrání a kakání je naprosto normální proces a ne nějaký cirkus obohacený zvukem a světly. Také bychom mu mohli ztížit pozdější přechod na normální záchod, kde už nebude mít divadélko.

Dalším velmi důležitým kritériem je pohodlí. Zase je to stejně jako u nás, záchodové prkénko by nemělo být ani příliš velké ani příliš malé. A stejné je to i u nočníku. Při nákupu je užitečné mít s sebou dítě po ruce a rovnou si vše pečlivě změříme – v zimě je dobrý nápad nejdřív sundat dolů kombinézu či oteplovačky, jinak celé měření bude trochu na nic. Chlapečkům vybíráme modely s mírně nadzdviženým předkem, aby nedocházelo příliš často k „postřiku“ okolí. Zadní část by měla vytvářet jakousi opěrku pro pohodlnější sezení. Zkontrolujme, že je stabilní a dítko se nám na něm nekývá. Pokud máme po ruce více peněz, můžeme pořídit takový typ, který připomíná normální záchod s plnohodnotnou opěrkou

Mrňous po ruce při nákupu je užitečný nejen z důvodu měření. Když zjistíme, že na jeho malou prdýlku pasuje více různých nočníků, nechme mu vybrat ten, který se mu bude líbit nejvíce. Přechod z plenek na dospělejší způsob vylučování je přeci jen mírně stresující, tak ať je mu vzhled nového „kamaráda,“ se kterým bude na začátku trávit docela dost času, sympatický. Pokud má sourozence nebo častý kontakt s jinými malými dětmi, berme ohled na klasické symboly a barvy připisované pohlaví. Je možné, že se chlapečkovi bude líbit na začátku nočník s růžovým poníkem. Jenže po čase mu může okolí začít dávat najevo, že je to přeci holčičí a vy budete muset kupovat nějaký jiný.

Poslední důležité kritérium výběru nočníku je praktičnost. Tady už jde pouze o náš názor, pokud si pořizujeme jen jeden a budeme chtít často cestovat, je dobré kupovat skladnější model. Měli bychom ho také podržet v ruce a představit si, jak s ním po každé chvályhodné činnosti drobečka kráčíme na toaletu a leckdy docela objemný obsah vyléváme do WC mísy. A pak si položme otázku, jestli se nám pohodlně drží a jestli se  bude dobře vylévat bez rizika, že polijeme podlahu na záchodě.