Jedlá soda – babské rady pro zdraví a krásu

Jedlá soda je velmi dobrým pomocníkem v každé domácnostech. Pomáhá při pečení, využijeme ji během mytí, čištění či praní, je užitečná při odstraňování různých nežádoucích zápachů. Ale tím její využití nekončí. Soda bicarbona má velmi zajímavé účinky také na lidské zdraví a krásu.

1. jedlá soda se už před mnoha lety využívala místo zubní pasty a na bělení zubů. Nanášela se buď kašička vytvořená s trochou peroxidu, nebo se čistily a bělily zuby přímo kartáčkem posypaným sodou a nebo se soda nasypala na zubní pastu pro zesílení čistícího a bělícího efektu. Jen bychom si měli dávat pozor, dneska je většina zubařů z této babské rady trochu rozpačitá, doporučují opatrnost a tu sodu použít jen jednou dvakrát do měsíce pouze na bělení chrupu.

2. jedlá soda výtečně pomáhá odstraňovat nepříjemné vůně, využijeme to při péči o lednici, troubu nebo… o dutinu ústní. Stačí dát do půl sklenky vody malou lžičku bicarbony, rozmíchat a pak tím pořádně vykloktat. Mentolový zápach svému dechu tím nepřidáme, ale nevábný smrádek zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

3. tato látka se dá použít i na ošetření místa, kde nás štípl nějaký hmyz. Ať už je to mravenec, včela nebo komár, kašička ze sody a obyčejné vody podrážděné místo uklidní, zmenší otok a také potlačí svědění.

4. můžeme ji využít i při koupání. Do teplé vany nasypeme půl skleničky sody a pořádně rozmícháme. Taková lázeň pomůže lépe odstranit špínu i pot a navíc je po ní naše kůže mnohem elastičtější.

5. každý, koho často bolí nebo mu natékají nohy by je měl jednou za čas namáčet do teplé vody se sodou – přibližně tři lžíce na klasický lavór. Namáčíme je přibližně deset minut, na konci je ještě jemně promasírujeme a případně i vydrbeme suchou a ztvrdlou kůži na chodidlech.

6. jedlá soda se dá využít i při péči o vlasy. Co dvě tři mytí hlavy si nasypeme trošku bicarbony na ruku, zalijeme oblíbeným šamponem a hlavu následně pořádně vydrbeme a opláchneme. Vlasy budou mnohem lépe umyté (i při použití menšího množství šamponu) a navíc se jednodušeji rozčesávají.

7. můžeme ji také použít jako peeling. Rozmícháme ji s vodou v poměru tři ku jedné ve prospěch sody a pak jemnými krouživými pohyby vmasírujeme na potřebná místa.