Vše co kojící maminka sní se dostane mateřským mlékem také k miminku. Proto by jídelníček kojících matek měl být promyšlený a sestavený na základě zásad zdravé výživy. Také je nutno zohlednit některé faktory, které zdravému dospělému nemusí vadit, ale nemluvněti ano.
Dobrá je rozmanitost, i když máme nějaké jídlo moc rádi, je lepší je nejíst neustále. Každý den by na jídelníčku měly být ovoce a zelenina a to pokud možno sezónní a z naší země či jejího nejbližšího okolí. Také bychom měli jíst obilniny a to jak v podobě pečiva, tak i různých kaší či ranních vloček, včetně velmi oblíbeného musli (nejlepší je nepřislazované). Určitě se nevyhýbejme masu, jen ho upravujme spíše pečením, dušením a vařením než smažením. Smažená jídla jsou hůře stravitelná a navíc dochází k riziku, že přepálíme tuk – ten škodí jak nám, tak i miminku, zvláště jeho mozku. Jednou až dvakrát týdně jezme ryby, nic nepokazíme, ba dokonce mnohé vylepšíme, když budou hlavně mořské (tilapie ani pangas se v moři neloví). Saláty stavme spíše na zálivkách, které se opírají o panenské oleje než o ocet nebo majonézu.
Také si dávejme pozor na některé potraviny, které zase zdraví dítěte prospěšné nebudou a dá se vlastně říci, že mu uškodí. Luštěniny, brokolice, květák, kapusta nebo zelí téměř jistě u něj vyvolají nějakou menší koliku, jejíž negativní efekty převáží vše pozitivní, co bychom konzumováním těchto potravin do těla drobečka mateřským mlékem dostali. Pozor si dejme i na česnek a cibuli, ty mohou způsobit nejen problémy s bříškem, ale také díky nim může mléko trochu zhořknout a dítěti nebude chutnat. Obecně se řiďme zásadou, že když je něco těžko stravitelné pro nás, bude to těžko stravitelné i pro dítě. Pokud možno vyřaďme z jídelníčku různé hranolky, karboše, hambáče a jiné potraviny, u kterých podvědomě víme, že nejsou tak úplně zdravé. Obecně se nestravujme ve fast foodech a také v restauracích, u nichž nemáme důvěru, že vaří z čerstvých surovin. V domácí kuchyni se také vyhýbejme polotovarům či konzervám, těch pár minut práce navíc je minimální cena za zdravé dítě. Vyhýbejme se všem „bublinkám,“ perlivé nápoje mohou vyvolat u kojeného dítka velmi bolestivé nadýmání.
Základem správného kojení je klid. Někdy naše dítě může mít zdravotní problémy či nechutenství, které automaticky začneme spojovat s nějakou alergií a ihned omezíme v jídelníčku to či ono, co uznáme za nebezpečný alergen a nebo nám to poradí hodná babička nebo kamarádka. Jenže takováto domácí diagnóza je většinou na nic a o alergii by mělo rozhodnout až vyšetření u lékaře, který by nám poté měl určit správný jídelníček. Maminka, která podle vlastních nápadů začne vyřazovat různé zdravé potraviny a ochudí svou výživu, dítěti nepomůže, ale uškodí. Stres se totiž může přenášet na kojence, jeho tělo může na nepříjemné situace začít reagovat a přitom se o alergii jednat nebud. Co se diet a alergií týče, bez konzultace s lékařem by kojící matka neměla nic takového zavádět. I sebelepší rady kamarádek totiž mohou být nesmysl a nebo dobré pro jinou situaci a jiné dítě či rodiče.