Jídelníček při akné

Problémová pleť vyžaduje hodně péče. Člověk s akné si často kupuje spoustu různých vodiček proti uhrům, používá speciální kosmetické přípravky a stejně to většinou vůbec nepomáhá. Obvykle je to způsobeno tím, že vnější léčba by měla být pouze doplňkem. Základem potíží je velmi často způsob stravování, kdy do těla dostáváme přemíru škodlivin a náš organismus se jich prostě snaží zbavit. A jedním ze znaků očisty jsou právě uhry.

Pokud se chceme zbavit akné, měli bychom si nejdříve uvědomit, které potraviny škodí našemu tělu. Viníci jsou obecně známí a slyšíme o nich každý den (ale tuto znalost převážně ignorujeme). Jde jako vždy o nejrůznější polotovary, fast foody, barevné limonády, smažené jídlo, sladkosti a samozřejmě vše co obsahuje spoustu éček. Při potížích s pletí bychom navíc měli omezit kofein, alkohol a také nepřehánět s kořením. Samozřejmě nemusíme být úplní dogmatici. Hamburger jednou za měsíc revoluci na obličeji nevyvolá, to samé se týká i dortíku nebo nějaké Coca-coly. Ale všechny věci, které nám neprospívají by se měly objevit na talíři opravdu jen při nějaké mimořádné příležitosti a nesmí být každodenní stravou. Sladkosti je možné částečně nahradit různým sušeným ovocem a oříšky (samozřejmě nic z toho by nemělo být obaleno v cukru).

Už od dětství slýcháme, že bychom měli jíst hodně ovoce a zeleniny. Obzvlášť to platí v situaci, kdy nás trápí uhry. Ale ne vše je vhodné. Člověk s problematickou pletí by se měl raději vyhýbat exotice a měl by spíše sázet na sezónní nabídku z našeho regionu. Také by si měl vybírat spíše tzv. bio produkci, ve které rostliny nejsou obohaceny přemírou různých hnojiv. Dnes si dobré ovoce a zeleninu už můžeme koupit celkem snadno, protože i ve velkých městech se začaly objevovat různé farmářské trhy, které nabízejí výrazně kvalitnější zemědělskou produkci, než seženeme ve většině supermarketů. Náš jídelníček by navíc měl tělu dodávat dostatek vitamínů A, B6 a E a také bychom měli dbát o pravidelný přísun selenu, zinku, křemíku a síry.

Neměli bychom zapomínat i na pitný režim. Samozřejmě musíme vyřadit veškeré slazené limonády, nepříliš vhodné jsou i různé přislazované nektary a také bychom měli být opatrní při výběru džusů. Jablečný je v pořádku (pokud nemá přidaný cukr), pomerančový už může vyvolávat menší problémy – tady postupujme podle selského rozumu a pozorujme, na co naše pleť reaguje. Vhodné jsou různé minerálky a bylinkové čajíky (s klasickým černým čajem bychom při akné raději neměli přehánět). Při potížích s uhříky se tradičně podával dvakrát denně maceškový čaj.