Jízdní kola nejen pro zdraví

O tom, že tělesná aktivita v rozumné míře prospívá lidskému zdraví, dnes asi už nikdo nepochybuje. Mezi velmi oblíbený sport posledních let, který každým rokem získává čím dál tím více fanoušků, patří i cyklistika. A jak ukázal výzkum Evropské cyklistické federace, jízdní kola nejenže pomáhají udržet náš organismus v dobré kondici, navíc ve velmi významné míře posilují ekonomiku.

V současné době jízdní kola používá jako oblíbený dopravní prostředek téměř čtyřicet milionů Evropanů, což jsou pro představu čtyři celé České republiky. Tak vysoké číslo má už výrazný a hlavně vyčíslitelný dopad na ekonomiku našeho kontinentu. Podle propočtů, opírajících se o metodiku Světové zdravotnické organizace, celkové zisky hospodářství dosahují úrovně dvou set miliard euro čili přibližně pět bilionů korun, což je výrazně více než vytváří celá ekonomika naší vlasti.

Hlavní přínos pro hospodářství není v ziscích majitelů továren na jízdní kola či různé doplňky. Naše zdraví má relativně jednoduše vyčíslitelnou hodnotu a podle odhadů díky tomuto sportu šetříme více než sto dvacet miliard euro na výdajích za léčbu různých civilizačních onemocnění, která jsou spojená s nadváhou a nedostatkem pohybu. Jízda na kole je skvělou prevencí, díky které zůstává i větší část populace hospodářsky aktivní a výrazně méně zatěžuje rozpočty různých zdravotních pojišťoven a nemocnic. A jak každý ví, ty moc peněz na rozhazování nemají a každá ušetřená koruna či euro se může investovat do lepší zdravotní péče.

Samozřejmě ekonomicky pozitivní účinky nekončí pouze na zdraví. Snížení počtu zácp na silnicích (hlavně díky lidem, kteří využívají kolo místo auta při cestách do práce) přináší přibližně dvacet pět miliard euro. Úspora benzínu a nafty by měla dosahovat až šesti miliard, díky redukci emisí kysličníku uhličitého ekonomiky mohou získat podle maximálních propočtů miliardy tři. Z nepřímých vlivů šetříme i snížením znečištění životního prostředí a hluku, částka dosahuje přibližně půl druhé miliardy. No a samozřejmě existují i přímý a rychle viditelný vliv na ekonomiku neboli výroba a služby. Turistika spojená s cyklistikou již dnes celoevropsky vytváří kolem čtyřiceti pěti miliard euro a výroba jízdních kola a doplňků zhruba dvacet miliard.

Pokud někoho zajímají podrobnější výsledky studie, může si ji anglicky přečíst zde.