Klikva v kosmetice

Klikva je ovoce, které se dá skvěle využít v kuchyni a také má pozitivní účinky na naše zdraví. Ale o tom jsme psali už dříve, kdo by si to chtěl připomenout, může se podívat sem. Je tam popsán jak obecný účinek červených bobulek na organismus, tak i několik příkladů, jak je zpracovat. Ale tentokrát se budeme věnovat použití klikvy v kosmetice.

Pokud máme problémy s akné, můžeme si připravit speciální klikvovou pleťovou masku. Pečlivě omyjeme jedno menší jablko, zbavíme jadřince a na jemném struhadle nastrouháme. Poté k němu přisypeme deset bobulek, rozmícháme, přikryjeme a odložíme na půl hodiny. Po uplynutí této doby směs rozmixujeme na kašičku, kterou naneseme na „poďobaná“ místa. Po dvaceti minutách opláchneme vlažnou vodou. Kůru musíme opakovat každé tři dny, na účinky je nutno počkat přibližně půl druhého měsíce. Ale většinou jsou velmi příjemně překvapivé.

Klikvu lze využít i na přípravu zesvětlujícího obkladu na pleť.  Nachystáme si kus složené gázy nebo nějaké jemné látky a podle obličeje vystřihneme otvory na oči. Vše namočíme do čerstvě vymačkané klikvové šťávy a přiložíme na čtvrt hodiny na tvář. U nás může být problém sehnat čerstvé ovoce, ale lze použít i stoprocentní šťávu a nebo sušené ovoce. V druhém případě namočíme sáček plodů do skleničky na tři hodiny a poté vše rozmixujeme. S připravenou kašičkou postupujeme stejně jako se šťávou.

Můžeme si také připravit klikvový balzám na rty, jehož účinky vylepší ještě síla měsíčku. Připravíme si vodní lázeň (do většího hrnce dáme vodu a do ní umístíme nějaký menší hrneček). Do hrnečku dáme lžičku včelího vosku a lžičku kokosového oleje. Když se nám vše rozpustí a spojí, přikápneme tři kapičky měsíčkové tinktury a rozmícháme jednu lžičku klikvové šťávy. Teplý balzám rozlijeme do tmavých, sterilně čistých, mističek a necháme zatuhnout.

A poslední kosmetický tip bude pro změnu peeling. Půl sklenky ovesných otrub rozmixujeme s půl sklenkou sušené klikvy na prášek. Přidáme jemně nastrouhanou vrchní část kůry z citronu (pokud nemáme nějaký bio bez postřiků, tak ho nejdřív musíme spařit), lžíci medu a přibližně dvě lžíce olivového oleje (podle hustoty, možná bude potřeba ještě jedna navíc, aby se nám vše dobře spojilo). Pak už jen nabíráme peeling do dlaní, jemně navlhčíme a masírujeme jím celé tělo.