Kousání do bradavek při kojení

Přibližně kolem šestého měsíce se u miminka začínají objevovat zoubky. A s tím občas přichází i velmi nepříjemný moment, kdy dítě začíná kousat do bradavek. Okamžitě se začnou objevovat otázky, co s tím a jestli prostě není nejvyšší čas kojení ukončit a přejít na umělou stravu.

Ke zranění bradavek může ale dojít ještě před růstem zoubků. Stačí, že dítě se nesprávně přisaje a nedá do pusinky i dvorec. Tady nejvíce pomůže prostě trpělivost a správné postupy při kojení. Může nastat i situace, že bradavky bolí z naprosto jiných důvodů, jako jsou například infekce nebo vyrážky či různé záněty. Vždy je dobré naprosto jasně určit příčinu, abychom neřešili kousající dítě, které přitom nekouše a prs bolí prostě při jakémkoliv dotyku. No a pak samozřejmě je také možné a nejčastější, že miminku rostou zoubky a ono zkouší co může. Na začátku je to většinou náhoda, později se může podle reakce rodiče jednat i o formu zábavy. Není sice moc vhodná, ale to mozeček drobka netuší.

Rozhodně není nutné přestat kojit. Kousání totiž nejlépe vyřeší správný výchovný přístup matky. Ve chvíli, kdy ucítíme zoubky malého upíra, je nutné na chvíli zastavit kojení. Je možné to ještě doprovodit nějakým slovním příkazem. Stačí prosté ne nebo nedělej to. Důležité je, aby to bylo vyřčeno klidným hlasem a bez hysterie a bez křiku. Také nemá smysl s dítětem nějak potřásat nebo ho odkládat. Občas může stačit i bolestivý výraz tváře, ale tady už je riziko, že to dítě nepochopí úplně správně. U reakce je důležité, aby si dítě vytvořilo reflex, že když kousne, tak se zastavuje přísun jídla. Ale nic více, ani pozitivního – jé to je legrační hra a oni mnou teď pohazují a dělají budliky, ani negativního – krmení znamená, že se na mně křičí, proto nebudu jíst, by tam být nemělo. Je důležité si hlídat dobu krmení, občas je kousání znakem, že se oběd skončil a teď si už jen hrajeme.

A jak řešit bolest okousaných prsů a jak je léčit ? Většinou by mělo úplně stačit oplachování fyziologickým roztokem, případně samotným mateřským mlékem, které je přece koncentrátem zdraví, minerálů a vitamínů, potřebných pro posílení imunity. Rozhodně je důležité prsa větrat, neměli bychom je nosit v příliš těsných tričkách – v takovém případě je možná i dobré si v domácích podmínkách odpustit podprsenku. Pokud problémy přetrvávají, může jít o nějaký zánět, který by vám měl pomoci řešit lékař – hlavně proto, že cokoliv použijete (i kdyby to byl zaručený a ověřený babiččin lektvar), bude zároveň nějakým způsobem ovlivňovat vaše miminko.