Základní rady jak kojit

Kojení je přirozený způsob výživy novorozeňat. Z tohoto důvodu je logické, že je pro jejich zdraví a dobrý vývoj nejlepší. Jde sice o proces, který máme tzv. v genech, tudíž dříve nebo později ho zvládne každá maminka, ale vždy je dobré být správně teoreticky připraven, případně nějaké návyky lehce poupravit.

Kojení se dá rozdělit na tři fáze. První nastane, kdy miminko dá najevo, že má hlad. V tomto momentě ho přiložíme k prsu a necháme ho sát tak dlouho, jak potřebuje. Většinou by to mělo trvat deset minut až půl hodiny – pokud pije déle, nevadí to. Díky delšímu kojení mimino vypije nejprve první řidší mléko, které ukojí jeho žízeň a později přijde na řadu i husté smetanové, které nasytí jeho bříško. Pokud bude kojeno jen krátce, je zde riziko, že se jen napije a poté bude velmi rychle znovu hladové .  Po vyprázdnění prvního prsu je dobré dítko nejdříve přebalit a opečovat, čímž nastupuje fáze číslo dvě. Díky této pauze se probere a připomene si, že má ještě velký hlad. Teprve poté postoupíme k fázi číslo tři a přiložíme ho k druhému prsu a dokrmíme. Tady by již mělo být promíchané řidší a hustší mléko dohromady a kojení bude trvat jen přibližně deset minut. Další krmení Otesánka začínáme od prsu, u kterého jsme skončili.

Pauzy mezi krmením by měly být minimálně půl druhé hodiny, ale neměly by překračovat hodiny čtyři. Pokud budeme dítě krmit v kratších intervalech, než je ona hodina a půl, miminko mléko nestráví dostatečně a začne trpět kolikami. Delší přestávky, než je výše uvedená čtyřhodinová,  mohou být jen v noci. V tomto případě je ale nutné hlídat, aby dítě jedlo pětkrát až šestkrát denně a aby během dne příliš nespalo. Mohlo by začít zaměňovat noc a den, navyknout si na to a vytvořit pak tak klasický problém „nikdy nespící matky.“ V pauzách můžeme ale připustit krátké přikrmování, mělo by být zhruba pětiminutové a slouží jen k tomu, aby dítě ukojilo svou žízeň.

A jak nejpohodlněji kojit ? Při kojení si sedněte, opřete si záda, nohy si dejte na podnožku a dítě položte na kojící polštář. Miminko  přiložte k prsu.  Pozor, nedělejte to opačně, nepřikládejte prs k dítěti, abyste mu ho při nějakém menším protáhnutí nevytrhly z pusinky. Prs uchopte (palec a ukazovák by měly vytvořit tvar písmena C) a vsuňte bradavku i s dvorcem miminku do pusy. Vaše břicho by se mělo dotýkat bříška novorozeněte, ucho, rameno a bok dítěte by měly vytvářet přímku. Když chcete mírně odchýlit dětskou hlavičku a nosík, stačí jen jemně přitlačit zadeček. Bradavku nikdy nevytrhávejte násilím, pokud ji miminko nechce pustit, lehce vsuňte malíček do koutku jeho úst a teprve potom prs uvolněte.