Deset důvodů proč by se mělo kojit

Podle mnoha různých výzkumů roste počet matek, kterým se příliš nechce kojit a místo toho přechází na různé umělé výživy. Je to pohodlné i bezbolestné a bohužel pro mnoho lidí je vlastní komfort důležitější než zdraví dítěte. Přitom mateřské mléko patří s mírnou nadsázkou k nejgeniálnějším věcem, které matka příroda vymyslela a rozhodně bychom o ně dítě neměli připravovat.

1. mateřské mléko výrazně zlepšuje imunitu dítěte. Miminko je mnohem lépe chráněno před různými infekcemi trávicího traktu, močových cest a také klesá nebezpečí nákazy meningitidou.

2. díky kojení se výrazně snižuje riziko vzniku alergie. Zvláště důležité je to u dětí, u kterých jeden z rodičů má problém s atopickým ekzémem.

3. u dětí kojených mateřským mlékem se výrazně snižuje nebezpečí, že dítě v dospělém věku onemocní diabetem prvního typu. Také je u nich nižší výskyt nadváhy.

4. mléko se automaticky přizpůsobuje potřebám rozvíjejícího se organismu. Není nutno vymýšlet různé vyvážené kombinace, matčino tělo „vyrábí“ přesně to, co je v aktuálním týdnu či měsíci pro vývoj miminka nejdůležitější.

5. mateřské mléko je vždy po ruce, má ideální teplotu a není nutno s ním cokoliv dělat.

6. nestojí nás ani korunu, což v dnešní době rozhodně není na škodu.

7. podle různých výzkumů kojení snižuje u matky riziko rakoviny prsu. Zjednodušeně se dá říci, že čím déle matka kojí, tím je více chráněna.

8. díky kojení vzniká mezi maminkou a dítětem unikátní vazba, kojenec se cítí výrazně bezpečnější a uvolněnější a to má také pozitivní vliv na jeho fyzický a psychický rozvoj.

9. díky kojení mají děti výrazně méně různých vad skusu a zdravější chrup. Také se lépe rozvíjí svalstvo na obličeji a čelist – podle vědců děti kojené delší dobu v pozdějším věku méně chrápou.

10. kojení v naprosté většině případů znamená menší počet návštěv u lékaře, který v případě umělé výživy musí mnohem více kontrolovat rozvoj dítěte. To znamená také nižší riziko onemocnění, protože čekárny u pediatra k nejzdravějším místům rozhodně nepatří.