Domácí přípravky proti klíšťatům

Proti klíšťatům můžeme koupit velké množství různých přípravků a repelentů. Stojí nemálo peněz a navíc převážně obsahují látky, které nejsou pro lidský organismus příliš vhodné. Alternativou, co také odpuzuje klíšťata, jsou různé domácí přípravky, které si sami vyrobíme z výrazně přírodnějších surovin. Mezi další pozitiva se řadí i skutečnost, že jejich cena je v porovnání s kupovanými repelenty mnohonásobně nižší.

1. velkým hitem posledních let je přípravek proti klíšťatům, který lze extrémně jednoduše vyrobit z klasické alpy a hřebíčku. Budeme potřebovat lahvičku slavné francovky a přibližně čtyřicet hřebíčků (na objem sto šedesát mililitrů), které v ní necháme louhovat. Směs se dá používat už po čtyřiadvaceti hodinách, ale samozřejmě hřebíčky nevytahujeme, ať svoji sílu vypouštějí do alpy neustále. Přípravkem si potřeme kůži tam kde nám končí oblečení (na krku, za rukávy, nad ponožkami i pod nohavicemi a pokud chystáme prolézat keře, tak i za ušima). Účinkuje nejen proti klíšťatům. Hodí se  i jako odpuzovač komárů a většiny létavého hmyzu.

2. můžeme vyzkoušet vyrobit i repelent proti klíšťatům z čistě přírodních surovin. Rozmixujeme kůru z jednoho velkého citronu (pokud možno sháníme nějaký nestříkaný chemií) s trochou šťávy, lžičkou tymiánu a vrchovatou lžící sušeného rozmarýnu (nebo dvěma lžícemi čerstvého) na kašičku. Všechno zalijeme necelým půl litrem vody a necháme louhovat přibližně dvanáct hodin. Po uplynutí této doby přípravek přecedíme přes gázu a naplníme si ho do rozprašovače. Stříkáme se před každým vstupem do lesa či pobytem na místě, kde by se klíšťata mohou vyskytovat. Pokud jsme venku déle, repelent používáme zhruba každé dvě hodiny.

3. můžeme si také připravit i jakýsi pudr z bylinek, který klíšťatům také moc nevoní. Nachystáme si stejné množství sušené šalvěje, máty, tymiánu, rozmarýnu, meduňky a levandule (dobré je přidat i sušené eukalyptové listy, ale ty se hůře shání a jsou docela drahé). Všechny byliny rozdrtíme v nějakém moždíři na dokonale jemný prášek, ten řádně promícháme a přesypeme do dokonale suché nádobky. Před cestou na místa, kde by se mohly klíšťata objevit, směsí posypeme ty části těla či oblečení, co jsou nejčastěji vystavená útoku hmyzu (čili podobně jako u repelentů).