Jak na komáry aneb ochrana před lidožrouty

Komár je takové malé nepatrné stvoření, které nám ale dokáže opravdu velmi hezky pít krev. Existuje velké množství různých repelentů, které poskytují ochranu před krvežíznivými útoky tohoto hmyzu, ale  jsou zde také i velmi úspěšné babské rady našich předků.

Při procházkách a výletech se dá předem docela dobře odhadnout, jestli na komáry narazíme. Preferují vlhčí terén, potkáme je v okolí lesů a podmoklých luk. Proto je dobré, při cestě do takových míst, být vždy trošku pečlivěji oblečen. Dlouhý rukáv a delší nohavice vyřeší velkou část problémů. Samozřejmě ne všechny a v letním období se do plného zahalování člověk také moc nehrne. Proto je potřeba nějakým způsobem zabezpečit i ty části těla, které před nepříjemnými sosáčky komárů nechrání žádná látka.

Jedním z dávno osvědčených domácích repelentů je ocet a ořechové listí. Budeme potřebovat dva velké listy a tři čtvrtě sklenky octa. Listí nasekáme, hodíme do octa a vše deset minut povaříme. Vzniklou směs si můžeme po vychladnutí přelít do lahvičky a před výpravou ven potíráme nejvíce ohrožené kusy našeho těla.  Zápach octa možná mezi nejpříjemnější nepatří, na druhou stranu většinu kvalitních chemických repelentů také nenazveme voňavkou. Čichově příjemnější, ale ekonomicky výrazně náročnější alternativou jsou různé exotické olejíčky. Komárům moc nejede vůně vanilky a skořice, a proto stačí si jemně vetřít do kůže skořicový nebo vanilkový olej (stačí malé množství) a kladný efekt odhánění lidožroutů by měl být zaručen. A nebudeme smrdět octem  jako řezník či prodavač „omlazující“ zelené maso. Můžeme využít i bylinky, pro komáry není moc příjemná bazalková vůně. Pokud tuto rostlinku máme doma, stačí natrhat několik čerstvých lístečků a rozetřít je po kůži. Milovníci silnějších zápachů mohou vyzkoušet také pravý „chlapský parfém.“ Komáry odpuzuje vůně česneku a cibule. A dokonce není nutno se touto zeleninou potírat, stačí se před výpravou pořádně nacpat jedním i druhým a máme vystaráno. Problematický může být jen vztah okolí k tomuto repelentu. Abychom spolu s komáry neodpudili i naše nejbližší.

Komár na procházce je nepříjemnost. Ale ještě mnohem horší je útok těchto vampýrků v obydlí, jejich bzukot a pozdější svědění po náletech, velmi často znemožní komfortní spánek. Ale i zde existují různé osvědčené způsoby, jak hmyzu pobyt v bytě, domu nebo stanu znepříjemnit nebo přímo znemožnit. Pokud je místnost přeplněna hmyzem, můžeme vyzkoušet chemický úder našich babiček. Ty nepoužívaly nějaký Raid, vystačily si s terpentýnem. Zavřeme okna, na podšálek nalijeme tuto tekutinu, zavřeme dveře a necháme půl hodiny působit. Po uplynutí této doby vstoupíme a popadaný hmyz pozametáme a vyhodíme. Pokud v místnosti budeme chtít spát, je nutno pořádně vyvětrat – nesmíme zapomenout před otevřením oken zhasnout, jinak budeme muset celý proces znova opakovat. Obecně by se terpentýnová metoda vyhánění komárů neměla používat v místnostech, kde budou spát děti. Jako prevence se dá použít různé éterické oleje, komárům nevoní máta, citron a levandule. Stačí po bytě rozmístit mističky s několika kapkami olejíčku a komáři by měli postupně z domácnosti mizet. Podobně účinným prostředkem je také hřebíček. Dvacet  sušených poupátek dáme do menší sklenice s vodou a umístíme poblíž okna, kterým hmyz létá. Měl by s tímto nemilým zvykem přestat a kromě komárů by měl hřebíček odpudit také mouchy a jiná obtěžující stvoření. Můžeme použít také dvojkombinaci pro silnější účinek a kromě hrníčku s hřebíčkem nachystat také vodu s anýzem, ten komárům rozhodně nevoní. V oknech také můžeme pěstovat rostliny, které hmyz považuje za nepříjemné. Patří mezi ně rajčata, pelargonie a hlavně Plectranthus či Plektrantus, který je v boji s komáry (a také například moly) velmi účinný – výtažky z této rostliny bývají používány i v různých chemických odpuzovačích.