Domácí odpuzovač komárů

Na příchod léta se většina lidí velmi těší. Čeká nás teplo, dobré počasí, koupání, dovolená a s ní spojená spousta různých zajímavých aktivit. Je ale také pár věcí, které nás během letních měsíců nikdy moc nepotěší. Mimo jiné se jedná o zvýšenou aktivitu komárů a dalšího hlodajícího, kousajícího a štípajícího hmyzu. Samozřejmě, můžeme se vybavit různými spreji a chemickými přípravky, ale před malými predátory nás dobře ochrání i čistě přírodní odpuzovač, který si doma můžeme velmi jednoduše vyrobit.

Proč raději přírodně

Prodávané přípravky jsou účinné. To rozhodně nebudeme zpochybňovat. Ať už se jedná o spreje, krémy nebo třeba elektrické odpuzovače. Komáry buď odeženou nebo přiotráví a my pak máme po dobu účinkování vybraného přípravku klid. Ale musíme za to zaplatit jistou cenu. Tou je kontakt naší pokožky a také dýchacího ústrojí s nepřeberným množstvím chemikálií. Samozřejmě všechny jsou testované (i když i výrobci často uznávají, že naprosto bezpečné nejsou – například doporučením, abychom je nepoužívali na malé děti), ale přesto je v dnešní době rozumné kontakt s všeobklopující chemií co nejvíce minimalizovat. Proč vyhledávat umělá a potenciálně škodlivá řešení, když příroda nám nabízí vlastní, která jsou pro lidské zdraví a naše okolí bezpečná?

Výroba odpuzovače na komáry

Budeme potřebovat jakýkoliv ohřívač na čajovou svíčku se svící, sklenici, silici z citronové trávy a blahovičníku (eukalyptu), citron, limetku a rozmarýn. Oba citrusy pokrájíme na menší kousky. Několik snítek pokud možno čerstvého rozmarýnu jemně nasekáme. V nouzi samozřejmě můžeme sáhnout po sušeném koření, ale není tak účinné.  Limetku i citron vložíme do připravené sklenice a prosypeme nasekaným rozmarýnem. Zalijeme do třech čtvrtin objemu vodou (podle potřeby ovoce trošku přimáčkneme) a nakonec nakapeme navrch obě silice. Sklenici neprotřepáváme. Hotový odpuzovač (čili skleničku postavenou na stojánku) umístíme doma někde poblíž pootevřených oken nebo dveří a zapálíme pod ním. Do jisté vzdálenosti účinkuje i venku. Tam ho můžeme postavit například na stůl, u kterého budeme podvečer sedět.