Ochrana před vosami, včelami a sršni

Léto a čas dozrávajícího ovoce je také obdobím zvýšené aktivity včel, vos a sršňů. A proto se také výrazně zvyšuje riziko, že někde dostaneme žihadlo. Rozhodně je důležité vědět, jak si v takové situaci počínat (zvláště pokud máme alergii), ale možná ještě důležitější je znát způsoby, jak toto nebezpečí výrazně snížit. Protože ve skutečnosti ve většině případů si za útok hmyzu bohužel můžeme sami a ve zbylých situacích se jedná o nějakou nepříjemnou náhodu.

Vůně a oblečení

Když vycházíme ven do míst, kde můžeme logicky očekávat větší výskyt včel, vos nebo sršňů (je to například koupaliště, sad, zahrada s ovocnými stromy, rozkvetlá louka či venkovní restaurace) je lepší nepoužívat příliš výrazné parfémy. Jednak mohou hmyz přitahovat a některé vůně je mohou v kombinaci se zápachem potu dráždit. Ty je pak chápou jako útok a žihadlo je jejich jediným způsobem obrany.

Během léta musíme věnovat zvýšenou pozornost nejen tomu, jak se voníme, ale také tomu, co si oblékneme. Do rizikovějších míst je lepší si brát oblečení v matnějších a málo zářivých barvách (ideální je bílá, zelená a béžová). Pokud možno by mělo být co nejméně pestré. Naopak jednou z nejhorších možných variant jsou různé lehké květované šatičky, které si včela či vosa může snadno splést se zdrojem nektaru. V místech vyššího výskytu hmyzu bychom rozhodně neměli běhat bosky.

Jídlo a pití

V létě bychom také měli věnovat výrazně vyšší pozornost tomu, co jíme a pijeme. Žihadlo v krku nebo v ústech není jen bolestivý problém, ale může nás i bez ohledu na to, jestli máme alergii, přímo ohrozit na životě. Každé jídlo a pití si musíme pečlivě prohlédnout. Je rozumnější jíst a  pít z průhledných a širších nádob, kde snadno zaregistrujeme nežádoucí výskyt hmyzu. Pití z tmavé či neprůhledné láhve s úzkým hrdlem, popíjení z delší dobu otevřené plechovky nebo zakusování se do ovoce, které jsme si pořádně neprohlédli a neomyli, je během léta čistý hazard. I jogurt je rozumnější přeložit do mističky, zvláště pokud nemáme ve zvyku odtrhávat celý obal. Při pikniku venku se snažíme nenechávat nic otevřeného. Po jídle bychom se měli vždy jít pečlivě umýt a také co nejrychleji odneseme veškeré nádobí a odpadky. Když se nám cokoliv vylije nebo rozdrobí, okamžitě po sobě uklidíme. Pokud to z nějakých důvodů nejde, raději změníme místo, kde sedíme.

Aktivity a chování

Jestliže jsme milovníky různých sportů, tak je v létě lepší se vyhýbat dříve vyjmenovaným rizikovým lokalitám. Sportující člověk se více potí a také vylučuje více kysličníku uhličitého a oba tyto faktory hmyz přitahují. Pokud běháme či jedeme na kole v místech, kde je hodně vos nebo včel, není na škodu popřemýšlet o použití roušky (alespoň dokud rizikovou lokalitu neopustíme). Nesedáme si poblíž odpadkových košů nebo blízko míst, kde leží opadané ovoce. Pokud procházíme místem a nebo si sedneme někam, kde je zvýšený výskyt vos, včel nebo sršňů, vyvarujme se prudkých pohybů. I když si na nás nějaká ta včelka sedne, je téměř stoprocentně jisté, že nevyplašená se po chvíli zvedne a odletí pryč, protože na nás není nic zajímavého. Když kolem sebe začneme mávat zuřivě rukama, škubat hlavou nebo budeme pobíhat hystericky dokola, může se cítit ohrožená a zareagovat bodnutím. Mimochodem, pokud dostaneme žihadlo, je rozumné se co nejrychleji oddálit z místa, kde se to stalo. Občas totiž přiletí ještě „kolegové a kolegyně“, aby zjistili co se stalo a případně své hmyzí kamarádce pomohli.