Kurkumové obklady přináší úlevu i léčí

Mletá kurkuma se dá využít i v domácí léčbě, lze z ní připravit kvalitní obklady, které přinesou úlevu - credit Pixabay by cgdsro

Kurkumu se v medicíně Středního i Dálného Východu využívá už od starověku. Na Západě byla dlouhou dobu známá jen jako zajímavé koření. Nejčastěji jsme se s ní mohli setkat v kari, jehož je nedílnou součástí. Ale i náš racionální svět záhy začal zjišťovat, že se v tomto žlutém prášku skrývá asi něco více než jen zajímavá chuť a výrazná barva. Různé vědecké výzkumy začaly potvrzovat, že kurkuma jako velmi kvalitní antioxidant má hodně zdraví prospěšných účinků. Ty se dá využít například při přípravě léčivých obkladů.

Na bolesti kloubů

Lžičku kurkumy promícháme s troškou medu tak, aby nám vznikla kašička. Tu vtíráme dvakrát denně tam, kde nás nejvíce bolí. V některých receptech se ještě přidává lžička zázvoru. Se zázvorem směs jen naneseme, ovážeme obvazem a necháme účinkovat dvě hodiny. Léčbu podpoříme konzumací zlaté pasty nebo kurkumového mléka. Případně můžeme kurkumu častěji používat v kuchyni. Díky tomu komplexně využijeme protizánětlivé účinky tohoto skvělého koření.

Na výrony a naraženiny

Promícháme stejné množství kurkumy a soli s vodou a ze vzniklé pasty připravujeme horké obklady. Naneseme ji na postižené místo a zabalíme do mikrotenu. Necháme účinkovat přibližně hodinu. Používá se pro urychlení rekonvalescence nikoliv hned po úrazu. Čerstvé zranění je jednoznačně lepší nejdříve chladit a následně si nechat odborně ošetřit. Domácí podpůrná léčba by měla na scénu vstoupit až v dalších dnech.

Na různé kožní potíže

Smícháme půl lžíce kurkumy s půl lžící mletého santalového dřeva. Koření nasypeme do rozpuštěného teplého kokosového oleje. Vmícháme ještě tři lžíce kozího mléka a půl lžíce medu. Směs používáme proti akné, různým pupínkům a také při nadměrné produkci kožního mazu. Přináší úlevu od bolesti při potížích s karpálním tunelem a zánětech šlach.

Proti nežitům

Lžičku kurkumy a lžičku mletého zázvoru zalijeme trochou převařené teplé vody a připravíme si řidší kašičku. Tu přiložíme na nežit (také můžeme na furunkl či karbunkl, funguje stejně) a necháme ji zaschnout. Po přibližně hodině směs opláchneme a přiložíme znova. Necháme zaschnout, opláchneme a tento postup opakujeme celý den. Před spaním kašičku jen opláchneme a místo pořádně osušíme.

Přidejte komentář